Środa, 28 września 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl

Opinie

 • 27 września 2016 r.

  prof. Jan Błeszyński

  Współpraca OZZ. Jak to łatwo powiedzieć27 września 2016 r.

  Nie może być tak, że w starej maszynie wymienia się silnik na nowoczesny, pozostawiając bez zmian zespoły z nim współpracujące w całości urządzenia. W związku z implementacją dyrektywy o zbiorowym zarządzaniu inne ustawy też będą wymagały nowelizacji - pisze prof. Jan Błeszyński.
 • 20 września 2016 r.

  Maciej Bobrowicz

  Taki fyrtel, czyli mediacja po poznańsku20 września 2016 r.

  Wiele osób, wielu sędziów, wielu prezesów zastanawia się, jak propagować mediację. Zwykle kończy się na ustnym pouczeniu, w nielicznych przypadkach na ulotkach. W Poznaniu pokazali, że można inaczej - pisze r.pr. Maciej Bobrowicz.Premium
 • 20 września 2016 r.

  Agnieszka Damasiewicz

  Teraz sobie razem powrzeszczymy20 września 2016 r.

  Prawników można podzielić na tych, którzy działają przy użyciu sofistyki, czyli sztuki sprytnego gadania, oraz na tych, którzy uciekają się do dialektyki, a więc sztuki roztropnego argumentowania. Najlepsi z najlepszych stosują obydwie metody, zależnie od potrzeby i poziomu adwersarza - pisze dr Agnieszka Damasiewicz.Premium
 • 13 września 2016 r.

  dr Jakub Staszak, asesor komorniczy

  Woluntaryzm egzekucyjny13 września 2016 r.

  Ustawodawca od lat woli udawać, że każdy z dłużników ma znaczny majątek , który wystarczy do wyegzekwowania całości świadczenia, i to w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy - pisze dr Jakub Staszak.Premium
 • 12 września 2016 r.

  Andrzej Nogal

  Adw. Andrzej Nogal: Kryzys w warszawskiej ORA wymaga stanowczych kroków12 września 2016 r.

  Minęły cztery miesiące od nagłośnienia przez media afery reprywatyzacyjnej, w którą zamieszany jest dziekan stołecznej izby, jednak nic wskazuje na wolę warszawskiej adwokatury do zakończenia trwającego kryzysu. Można odnieść wrażenie, że osobista sympatia do adw. Grzegorza Majewskiego przeważa nad rozsądkiem - pisze adw. Andrzej Nogal.
 • 6 września 2016 r.

  Cezary Kosikowski

  Prawo i sprawiedliwość publicznego grosza6 września 2016 r.

  Wyborcom należy odważnie powiedzieć, że państwo może żywić tylko nielicznych - pisze prof. Cezary Kosikowski.
 • 6 września 2016 r.

  Maciej Bobrowicz

  Alicja w Krainie Czarów i prawnicy6 września 2016 r.

  Dziś część rynku usług prawnych należy do tzw. kancelarii odszkodowawczych. Największe z nich osiągają milionowe zyski. Udało im się, ponieważ perfekcyjnie zastosowały pewną strategię – wykorzystały dwie swoje przewagi rynkowe: brak ograniczeń i zakazów wynikających z kodeksów etyki radców prawnych i adwokatów oraz możliwość finansowania działań prawnych poprzez formułę success fee (w zasadzie zakazaną przez nasze zasady etyki) - pisze r.pr. Maciej Bobrowicz.Premium
 • 6 września 2016 r.

  prof. Ewa Łętowska

  Kolesie z USA6 września 2016 r.

  Antonin Scalia i Ruth Bader Ginsburg, dwoje najbardziej znanych sędziów amerykańskiego Sądu Najwyższego, od zawsze miało skrajnie odmienne poglądy na prawo. Tę różnorodność, która jednak nie wyklucza jedności w obronie wartości i mechanizmów konstytucyjnych, pokazuje opera „Scalia/Ginsburg” - pisze prof. Ewa Łętowska.
 • 2 września 2016 r.

  Maciej Gutowski

  Kolejny raz adwokatura stanęła przed próbą2 września 2016 r.

  Dziekanowi Izby Warszawskiej należą się wyrazy uznania za to, że potrafił zdobyć się na gest dla całej adwokatury. Że w trosce o jej dobro zszedł z linii medialnego i politycznego sporu - piszą adwokaci Maciej Gutowski i Piotr Kardas.
 • 30 sierpnia 2016 r.

  Jan Błeszyński

  Wymuszana spolegliwość twórców 30 sierpnia 2016 r.

  Stajemy przed groźbą destrukcji lub degradacji systemu zbiorowego zarządzania prawami autorskimi - pisze prof. Jan Błeszyński.
Śledź nas na:

Polecamy

 • Przestępczość

  Płatni zabójcy ze Wschodu to mit

  Płatni zabójcy ze Wschodu to mit

  Twierdzenie, że cudzoziemcy są dla nas zagrożeniem, a ich przyjazd wiąże się ze wzrostem przestępczości, jest z gruntu fałszywe – zapewniają kryminolodzy.

 • Aplikacje

  Wyniki egzaminów wstępnych

  Wyniki egzaminów wstępnych

  Ministerstwo Sprawiedliwości podało wstępne wyniki egzaminów na aplikacje prawnicze, które odbyły się 24 września.

 • Pomoc prawna

  Zarobić na pośrednictwie

  Zarobić na pośrednictwie

  „Zapewniamy roczną umowę i wysokie wynagrodzenie”. Coraz więcej tego typu ofert pochodzących od organizacji pozarządowych trafia na adwokackie i radcowskie skrzynki pocztowe. Trwa walka o nową obsadę punktów nieodpłatnego poradnictwa.

 • Raport

  Sędziom się nie spieszy

  Sędziom się nie spieszy

  Opóźnienia w rozprawach są stałym elementem kultury organizacyjnej polskich sądów - wynika z raportu Fundacji Court Watch.