Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Jedno zobowiązanie, a różne sumy do zapłaty

12.03.2015, 04:10

Dłużnik solidarny może wnieść skargę kasacyjną, nawet jeżeli nie zaskarżył wyroku sądu I instancji. Nie wiadomo dlaczego SN w jednym z ostatnich orzeczeń uznał, że jest inaczej - pisze radca prawny Małgorzata Kułakowska.

Reklama

STAN FAKTYCZNY

Podwykonawca (dalej powódka) zawarła z generalnym wykonawcą ( dalej pozwany X), kilka umów o roboty budowlane. W jednej z nich przewidziano wynagrodzenie bez podania, czy jest to kwota brutto czy netto, jednak strony zgodnie uznawały, że wynagrodzenie należy powiększyć o podatek VAT. Wykonawca jednak powódce nie zapłacił, z tego względu postanowiła wystąpić z roszczeniem o zapłatę solidarnie przez pozwanego X i inwestora (dalej pozwany Y) zaległej części świadczenia.


Pozostało jeszcze 91% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.