Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Palestra (non) restituta?

19.03.2015, 18:11; Aktualizacja: 19.03.2015, 18:26

Zastanawiam się, z ilu wiader trzeba jeszcze chlusnąć lodowatą wodą na głowę korporacji zawodowych prawników, aby nastąpiło ocknięcie i przebudzenie dla świata. Może sobotnie zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej przyniesie przełom?

Reklama

Zastanowił mnie obrządek chrztu - zacisze kościoła, wszechobecna zaduma i spokój, podniosły nastrój skupienia i modlitwy. Oto Kościół przyjmuje nowego członka swej społeczności. Stary rytuał polewania głowy zimną wodą ma symbolizować obmycie z grzechów, przebudzenie i narodzenie na nowo. Narodzenie dla nowego świata i nowej rzeczywistości. Otrzeźwienie, które przynosi ta woda okupione jest często płaczem dziecka, które wyrwane ze snu lodowatym potokiem nie wie, że bierze udział w doniosłym wydarzeniu dającym odrodzenie, czyli restytucję. Zastanawiam się czasem, ile takich lodowatych potoków, z ilu wiader trzeba jeszcze wylać na głowę korporacji zawodowych prawników, aby nastąpiło ocknięcie i przebudzenie dla świata, dla nowej rzeczywistości, która otacza nas od czasu reform ministrów Ziobry i Gosiewskiego?


Pozostało jeszcze 85% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.