Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Między PR a informacją i edukacją

Łukasz Bojarski03.04.2015, 00:00; Aktualizacja: 03.04.2015, 00:59

Ostatecznym adresatem działań zarówno sądów, jak i mediów jest obywatel. Z jego punktu widzenia istotne jest zatem, czy instytucje te potrafią ze sobą współdziałać - pisze Łukasz Bojarski, prezes INPRIS.

Reklama

Media pełnią w stosunku do sądów rolę na kilku płaszczyznach – w skrócie: informują, edukują i kontrolują. Informują nas, co się w sądzie dzieje, jakie są sprawy, jakie zapadają orzeczenia, jak sąd działa. Jeśli dodatkowo uda się im w zalewie spraw wyłapać ciekawostki, sprawy ważne, precedensowe, ta rola informacyjna jest bardzo istotna. Edukują nas o prawie, o konsekwencjach jego przestrzegania lub nieprzestrzegania, o prawie do sądu i jego realizacji w konkretnych sprawach. Tak naprawdę media są tu pośrednikiem, edukują nas sądy, ale bez tych pierwszych wiedza dotarłaby tylko do niewielu, poza tym media mogą ją dostosować do odbiorcy. Wreszcie – media kontrolują. Sądy, jak każdy organ władzy, podlegają kontroli społecznej. W części kontrolę tę sprawujemy poprzez media, choć, jak pisałem w tekście „Na rozprawę do sądu marsz!” (Prawnik z 5 grudnia 2014 r.), media są niestety coraz mniej zainteresowane pogłębioną analizą i de facto coraz częściej zastępowane są w monitorowaniu sądów przez wyspecjalizowane organizacje obywatelskie.

Jest kilka obszarów zagadnień, którymi zajmują się media. Po pierwsze postępowania przed sądem, rozprawy i wyroki. Po drugie warstwa działalności administracyjnej i finansowej sądów czy warunków pracy (nieciesząca się na razie dużym zainteresowaniem). I po trzecie praca sądów z punktu widzenia oceny korpusu sędziów i działalności całego sądownictwa.


Pozostało jeszcze 90% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.