Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Między PR a informacją i edukacją

Łukasz Bojarski03.04.2015, 00:00; Aktualizacja: 03.04.2015, 00:59

Ostatecznym adresatem działań zarówno sądów, jak i mediów jest obywatel. Z jego punktu widzenia istotne jest zatem, czy instytucje te potrafią ze sobą współdziałać - pisze Łukasz Bojarski, prezes INPRIS.

Reklama

Media pełnią w stosunku do sądów rolę na kilku płaszczyznach – w skrócie: informują, edukują i kontrolują. Informują nas, co się w sądzie dzieje, jakie są sprawy, jakie zapadają orzeczenia, jak sąd działa. Jeśli dodatkowo uda się im w zalewie spraw wyłapać ciekawostki, sprawy ważne, precedensowe, ta rola informacyjna jest bardzo istotna. Edukują nas o prawie, o konsekwencjach jego przestrzegania lub nieprzestrzegania, o prawie do sądu i jego realizacji w konkretnych sprawach. Tak naprawdę media są tu pośrednikiem, edukują nas sądy, ale bez tych pierwszych wiedza dotarłaby tylko do niewielu, poza tym media mogą ją dostosować do odbiorcy. Wreszcie – media kontrolują. Sądy, jak każdy organ władzy, podlegają kontroli społecznej. W części kontrolę tę sprawujemy poprzez media, choć, jak pisałem w tekście „Na rozprawę do sądu marsz!” (Prawnik z 5 grudnia 2014 r.), media są niestety coraz mniej zainteresowane pogłębioną analizą i de facto coraz częściej zastępowane są w monitorowaniu sądów przez wyspecjalizowane organizacje obywatelskie.

Jest kilka obszarów zagadnień, którymi zajmują się media. Po pierwsze postępowania przed sądem, rozprawy i wyroki. Po drugie warstwa działalności administracyjnej i finansowej sądów czy warunków pracy (nieciesząca się na razie dużym zainteresowaniem). I po trzecie praca sądów z punktu widzenia oceny korpusu sędziów i działalności całego sądownictwa.


Pozostało jeszcze 90% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.