Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Obrona sądu w wykonaniu polityków

Ewa Szadkowska03.04.2015, 00:00; Aktualizacja: 03.04.2015, 00:53
Media, poza tymi branżowymi, wymiarem sprawiedliwości się zainteresują, gdy pijany sędzia wypadnie przez okno, a inny potraktuje prominentnego polityka o znanym nazwisku ostrzej, niż chciała prokuratura. Szatnię w sądzie, którego na oczy nie widziały, mają w nosie. Potrzebują sensownego komentarza - pisze Ewa Szadkowska.

Reklama

Ale w sumie to po co rzecznik sądów, przecież są rzecznicy w terenie, którzy lepiej znają poszczególne sprawy i orzeczenia? – zapytała mnie koleżanka z redakcji, gdy w poniedziałek rano zaczęłyśmy dyskutować o krystalizującym się na linii Krajowa Rada Sądownictwa – Ministerstwo Sprawiedliwości pomyśle stworzenia takiej funkcji. I trochę w żartach doszłyśmy do wniosku, że rzecznik prasowy sądów jest potrzebny, bo trudno o wszystko pytać sędziego Macieja Strączyńskiego. Prezes Iustitii czuje media, potrafi im na gorąco sprzedać zgrabną „setkę”, ale nawet on czasem musi wyłączyć telefon, bo jego podstawową rolą jest jednak orzekanie.

Odpowiedź już całkiem serio nasunęła mi się sama, gdy parę godzin później w świat poszła informacja o skazaniu (na razie nieprawomocnie) na karę więzienia byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Sędzia wydający wyrok jeszcze nie skończył wygłaszać uzasadnienia, gdy politycy zaczęli prześcigać się w komentarzach. Ci z Prawa i Sprawiedliwości grzmieli o politycznych motywach i „akcie w kampanii wyborczej”, sugerując, że wyrok zapadł na zlecenie rządzącej partii. W tym kontekście obrona sądu w wykonaniu przedstawicieli Platformy Obywatelskiej przypominała sytuację, w której o cnotliwości kobiety oskarżonej o wiarołomstwo najgorliwiej zapewnia domniemany kochanek. A sędziowie? Milczeli, jak zwykle.


Pozostało jeszcze 48% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.