Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Pro fisco czy pro tributario?

Maciej Bobrowicz24.04.2015, 00:00; Aktualizacja: 24.04.2015, 08:32
W polskim systemie prawa podatkowego obowiązuje tzw. zasada samoobliczenia podatku, co oznacza, że ciężar dokonania wykładni przepisów został nałożony na podatnika. Proces ustalenia należności do zapłaty byłby sprawą prostą, gdyby przepisy podatkowe były jasne. Ale nie są - pisze radca prawny Maciej Bobrowicz.

Reklama

W połowie ubiegłego roku (!) Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiła „Postulaty zmian w ustawie – Ordynacja podatkowa, ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawie o swobodzie działalności gospodarczej”. Zaproponowano w nich dodanie w ordynacji podatkowej art. 2a o treści: „Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika”. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów opracowało krytyczny „Projekt stanowiska rządu wobec prezydenckiego projektu zmian w ordynacji podatkowej”, a Komitet Stały Rady Ministrów kilka dni temu zajął stanowisko negatywne w kwestii tej zmiany.

W polskim systemie prawa podatkowego obowiązuje tzw. zasada samoobliczenia podatku, co oznacza, że ciężar dokonania wykładni przepisów został nałożony na podatnika. Proces ustalenia należności do zapłaty byłby sprawą prostą, gdyby przepisy podatkowe były jasne. Ale nie są. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych od początku jej obowiązywania, tj. od 1991 r., była ponad 200 razy zmieniana, co oznacza, że statystycznie co 2 miesiące mieliśmy nowy przepis podatkowy.


Pozostało jeszcze 62% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Spór wokół TK

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.