Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Niedopuszczalna darowizna mortis causa

27.04.2015, 06:42; Aktualizacja: 27.04.2015, 06:50

Zagadnienie darowizny na wypadek śmierci od lat budzi wiele wątpliwości. Jak dotąd Sąd Najwyższy nie zdołał ich rozwiać. Przeciwnie, raczej je pogłębił.

Reklama

W polskim systemie prawnym, który nie reguluje wprost jej dopuszczalności, rolę ustawodawcy przejął niejako Sąd Najwyższy, który raz na jakiś czas podejmuje się wykładni powyższego zagadnienia. Niemniej jednak uchwały podejmowane przez sąd, paradoksalnie, nie rozstrzygają wątpliwości, wręcz przeciwnie: pogłębiają je, zostawiając zagadnienie darowizn mortis causa z coraz większą ilością pytań bez odpowiedzi. Ostatnim ważnym głosem w sprawie była uchwała Sądu Najwyższego z 13 grudnia 2013 r. (sygn. III CZP79/2013). Sąd stanął na stanowisku, iż „dopuszczalne jest zawarcie umowy darowizny na wypadek śmierci, jeżeli jej przedmiotem są konkretne rzeczy lub prawa, a umowa nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego”. 

Przedmiotem sporu było żądanie zapłaty odsetek i kapitału od dwóch pożyczek udzielonych osobom fizycznym. Pierwsza z nich została zawarta na czas nieoznaczony, druga zaś na 20 lat. Zawarciu umów towarzyszyło ustne porozumienie między stronami, że uzyskane środki pożyczkobiorca przeznaczy na otwarcie ośrodka kulturalnego, co zresztą nastąpiło. Pożyczkobiorca nie płacił pożyczkodawcy odsetek w terminie, ten jednak się ich nie domagał, co więcej, pożyczał środki finansowe na swoje bieżące potrzeby od osób trzecich. Obie z powyższych umów zawierały klauzule, iż w razie śmierci pożyczkodawcy ulegają one umorzeniu. Powodem w sprawie był przyrodni brat pożyczkodawcy, który nabył po nim spadek na za zasadach dziedziczenia ustawowego. Zdaniem powoda, zawarte w umowach klauzule, umarzające pożyczki w razie śmierci pożyczkodawcy, są bezwzględnie nieważne, jako sprzeczne z prawem.


Pozostało jeszcze 83% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.