Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Niedopuszczalna darowizna mortis causa

27.04.2015, 06:42; Aktualizacja: 27.04.2015, 06:50

Zagadnienie darowizny na wypadek śmierci od lat budzi wiele wątpliwości. Jak dotąd Sąd Najwyższy nie zdołał ich rozwiać. Przeciwnie, raczej je pogłębił.

Reklama

W polskim systemie prawnym, który nie reguluje wprost jej dopuszczalności, rolę ustawodawcy przejął niejako Sąd Najwyższy, który raz na jakiś czas podejmuje się wykładni powyższego zagadnienia. Niemniej jednak uchwały podejmowane przez sąd, paradoksalnie, nie rozstrzygają wątpliwości, wręcz przeciwnie: pogłębiają je, zostawiając zagadnienie darowizn mortis causa z coraz większą ilością pytań bez odpowiedzi. Ostatnim ważnym głosem w sprawie była uchwała Sądu Najwyższego z 13 grudnia 2013 r. (sygn. III CZP79/2013). Sąd stanął na stanowisku, iż „dopuszczalne jest zawarcie umowy darowizny na wypadek śmierci, jeżeli jej przedmiotem są konkretne rzeczy lub prawa, a umowa nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego”. 

Przedmiotem sporu było żądanie zapłaty odsetek i kapitału od dwóch pożyczek udzielonych osobom fizycznym. Pierwsza z nich została zawarta na czas nieoznaczony, druga zaś na 20 lat. Zawarciu umów towarzyszyło ustne porozumienie między stronami, że uzyskane środki pożyczkobiorca przeznaczy na otwarcie ośrodka kulturalnego, co zresztą nastąpiło. Pożyczkobiorca nie płacił pożyczkodawcy odsetek w terminie, ten jednak się ich nie domagał, co więcej, pożyczał środki finansowe na swoje bieżące potrzeby od osób trzecich. Obie z powyższych umów zawierały klauzule, iż w razie śmierci pożyczkodawcy ulegają one umorzeniu. Powodem w sprawie był przyrodni brat pożyczkodawcy, który nabył po nim spadek na za zasadach dziedziczenia ustawowego. Zdaniem powoda, zawarte w umowach klauzule, umarzające pożyczki w razie śmierci pożyczkodawcy, są bezwzględnie nieważne, jako sprzeczne z prawem.


Pozostało jeszcze 83% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.