Czwartek, 20 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prof. Kosikowski: Stare błędy w ładnym opakowaniu

Cezary Kosikowski08.05.2015, 00:00

Kluczem do rozwiązania problemu regulacji ogólnego prawa podatkowego jest przygotowanie stosownego projektu ustawy, nie zaś czcze gadanie polityków przed telewizyjnymi kamerami - pisze prof. Cezary Kosikowski.

Reklama

Szczególne znaczenie przypada normatywnej regulacji ogólnego prawa podatkowego. Pojęcie to wprowadził do naszej literatury prof. Ryszard Mastalski, wiążąc je z  regulacją podstawowych zasad prawa materialnego, zobowiązań podatkowych oraz trybu postępowania podatkowego. Ogólne prawo podatkowe może być unormowane w kilku odrębnych ustawach lub być skodyfikowane w jednym akcie. Więcej zalet ma to drugie rozwiązanie i dlatego znajduje ono zastosowanie w większości rozwiniętych państw Europy. Rolę kodyfikacji ogólnego prawa podatkowego słusznie porównuje się bowiem do znaczenia skodyfikowanej części ogólnej w kodeksie cywilnym lub karnym.


Pozostało jeszcze 94% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Wymiar sprawiedliwości

  Sędziowie narażeni na obelgi

  Sędziowie narażeni na obelgi

  Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.