Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Informacja, która zmieniła wszystko

Maciej Bobrowicz29.05.2015, 08:03; Aktualizacja: 29.05.2015, 08:15

Odsetek ugód zawartych w mediacjach, do których sędziowie poznańskiego sądu okręgowego skierowali sprawy w ubiegłym roku i w I kwartale 2015 r., wynosi 73 proc. - pisze radca prawny Maciej Bobrowicz.

Reklama

Tę wiadomość usłyszałem kilka dni temu, już po opracowaniu felietonu do jednego z dzienników. Zmienia wszystko, co dotychczas powiedziano i napisano o mediacji w Polsce. A co mówiono? ,,Mediacja w Polsce nigdy się nie uda” (jeden z wysoko postawionych urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości 10 lat temu). ,,Mediacja nie ma szans, bo Polacy są kłótliwi i nie mają zaufania do siebie” (analiza jednego z instytutów badania opinii publicznej komentowana przez socjologów) . ,,Mediacja? Chyba pan żartuje, przecież prawnicy tracą na niej pieniądze” (jeden z dziennikarzy). ,,Przecież sędziowie nie chcą kierować do mediacji” (koledzy po fachu). ,,Przecież nie ma mediatorów” (usłyszane niedawno na jednej z debat). ,,Mediacja? Przecież arbitraż jest drogi” (sławny profesor). ,,Mediacja to strata czasu, nie ma szans, by to się udało” (wybitny prawnik praktyk).

Kiedy chciałem kogoś przekonać do mediacji, posługiwałem się przykładami jej skuteczności z zagranicy. A u nas? W Polsce mediacja cywilna dawała dotychczas stronom 18 proc. szans na sukces, taki był bowiem procent ugód zawieranych w mediacji cywilnej. To i tak niemało, gdy się weźmie pod uwagę krajobraz wokół mediacji: statystyka sądowa wliczająca czas mediacji do okresu trwania sprawy sądowej („karząca” sędziów za kierowanie sporu na tę ścieżkę) czy też mediatorzy pracujący za równowartość wizyty u fryzjera. To potwierdzało tylko tezę o braku szans mediacji w Polsce.


Pozostało jeszcze 60% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.