Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Informacja, która zmieniła wszystko

Maciej Bobrowicz29.05.2015, 08:03; Aktualizacja: 29.05.2015, 08:15

Odsetek ugód zawartych w mediacjach, do których sędziowie poznańskiego sądu okręgowego skierowali sprawy w ubiegłym roku i w I kwartale 2015 r., wynosi 73 proc. - pisze radca prawny Maciej Bobrowicz.

Reklama

Tę wiadomość usłyszałem kilka dni temu, już po opracowaniu felietonu do jednego z dzienników. Zmienia wszystko, co dotychczas powiedziano i napisano o mediacji w Polsce. A co mówiono? ,,Mediacja w Polsce nigdy się nie uda” (jeden z wysoko postawionych urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości 10 lat temu). ,,Mediacja nie ma szans, bo Polacy są kłótliwi i nie mają zaufania do siebie” (analiza jednego z instytutów badania opinii publicznej komentowana przez socjologów) . ,,Mediacja? Chyba pan żartuje, przecież prawnicy tracą na niej pieniądze” (jeden z dziennikarzy). ,,Przecież sędziowie nie chcą kierować do mediacji” (koledzy po fachu). ,,Przecież nie ma mediatorów” (usłyszane niedawno na jednej z debat). ,,Mediacja? Przecież arbitraż jest drogi” (sławny profesor). ,,Mediacja to strata czasu, nie ma szans, by to się udało” (wybitny prawnik praktyk).

Kiedy chciałem kogoś przekonać do mediacji, posługiwałem się przykładami jej skuteczności z zagranicy. A u nas? W Polsce mediacja cywilna dawała dotychczas stronom 18 proc. szans na sukces, taki był bowiem procent ugód zawieranych w mediacji cywilnej. To i tak niemało, gdy się weźmie pod uwagę krajobraz wokół mediacji: statystyka sądowa wliczająca czas mediacji do okresu trwania sprawy sądowej („karząca” sędziów za kierowanie sporu na tę ścieżkę) czy też mediatorzy pracujący za równowartość wizyty u fryzjera. To potwierdzało tylko tezę o braku szans mediacji w Polsce.


Pozostało jeszcze 60% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.