Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prof. Kidyba: Przedsiębiorcy wszelkich branż, łączcie się

19.06.2015, 13:22; Aktualizacja: 19.06.2015, 13:31
 • Wyślij
 • Drukuj

Nadszedł czas powszechnego, obowiązkowego samorządu przedsiębiorców. Gdyby taki istniał przed ostatnimi wyborami, nie byłoby końca wyścigów w mizdrzeniu się do niego – pisze prof. Andrzej Kidyba.

Reklama

Ostatnie miesiące, a nawet lata, to dominacja polityki. Nad wszystkim. Nastąpiło jakieś pomieszanie z poplątaniem, polegające na tym, że koncentrujemy się, dyskutujemy, komentujemy tylko zjawiska polityczne.

Te ostatnie mają wtórne znaczenie, a czasem w ogóle go nie mają. Ale my ze zdwojoną uwagą śledzimy te bezsensowne zawody w tym, kto kogo. Umyka w tym wszystkim to, co jest najważniejsze: przedsiębiorczość. Uczestnicząc w tym maglu politycznym, nie dostrzegamy, zdaje się, tego, co powinno być najważniejsze. Właściwie jedynym elementem ostatnich kampanii politycznych, na który warto byłoby zwrócić uwagę, a nie zwracano, była gospodarka. No może nie do końca. Bo pod hasłem „gospodarka” dla polityków biegnących do Pałacu Prezydenckiego, a zapewne również biegających do Sejmu i Senatu, rozumiano jedynie kwestie obniżenia (ewentualnego) podatków.

A przecież to tylko minimalny fragment problemu. Czasem coś palnięto na temat ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej, ale zupełnie nie pojawiało się słowo „przedsiębiorczość”. Tak jakby gospodarka była anonimowa. Bo jako anonimowi bohaterowie jawi się armia kilku milionów osób prowadzących działalność gospodarczą samodzielnie bądź uczestniczących w prowadzeniu działalności gospodarczej.

To zasłanianie przez polityków hasłem „gospodarka” rzeczywistych problemów przedsiębiorców trwa już zbyt długo. Politycy nie próbują zmienić sposobu myślenia o polskich przedsiębiorcach. To przecież oni są kołem zamachowym gospodarki. I toczą heroiczne boje z administracją rządową, będąc w kontaktach z państwem maleńkim, nawet nie trybikiem w machinie.

Czy jest sposób, aby zwrócić uwagę na problemy przedsiębiorców? Sądzę, że jednym z nich jest powstanie powszechnego samorządu gospodarczego, który reprezentowałby wszystkich przedsiębiorców.

(...)

Czytaj więcej w eDGP.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.