Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Jacek Świeca: Działajmy międzynarodowo

13.07.2015, 06:05; Aktualizacja: 13.07.2015, 06:13

Polscy przedsiębiorcy powinni wziąć sprawy w swoje ręce. Działalność naszych włodarzy państwowych nie wskazuje bowiem na razie, abyśmy od strony czysto politycznej mieli osiągnąć nadzwyczajne znaczenie międzynarodowe, choć i od tej strony spełniamy wszelkie przecież przesłanki. Skupmy się jednak na biznesie, pracy u podstaw.

Reklama

Na pewno większość osób kojarzy rysunek znakomitego artysty Andrzeja Mleczki, na którym Bóg, stwarzając świat, mówi „Polakom zrobimy numer i umieścimy ich między Niemcami i Rosją”. Położenie geograficzne naszego kraju było zresztą nie tylko przedmiotem żartów, ale także uważane było i czasem niestety nadal jest za swoiste przekleństwo. Czas najwyższy, aby zacząć patrzeć na to z zupełnie innej perspektywy.

Jesteśmy krajem, który, z racji swojego umiejscowienia na mapie świata, jest najbardziej wysuniętym na wschód, przynajmniej geopolitycznie, członkiem Unii Europejskiej. To powoduje, że mamy potencjał, aby stać się bramą, pomostem pomiędzy szeroko rozumianym Zachodem i Wschodem. Dodatkowo, jako łącznik Niemiec i Rosji mamy szansę stać się dużym graczem na arenie międzynarodowej. Jako Słowianie doskonale rozumiemy sposób działania naszych wschodnich sąsiadów, a jednocześnie, jako Europejczycy, mamy, przynajmniej po 25 latach, podejście prozachodnie i rozumiemy mechanizmy zachodnioeuropejskiej gospodarki wolnorynkowej. Czy trzeba czegoś więcej?


Pozostało jeszcze 68% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.