Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Jacek Świeca: Działajmy międzynarodowo

13.07.2015, 06:05; Aktualizacja: 13.07.2015, 06:13

Polscy przedsiębiorcy powinni wziąć sprawy w swoje ręce. Działalność naszych włodarzy państwowych nie wskazuje bowiem na razie, abyśmy od strony czysto politycznej mieli osiągnąć nadzwyczajne znaczenie międzynarodowe, choć i od tej strony spełniamy wszelkie przecież przesłanki. Skupmy się jednak na biznesie, pracy u podstaw.

Reklama

Na pewno większość osób kojarzy rysunek znakomitego artysty Andrzeja Mleczki, na którym Bóg, stwarzając świat, mówi „Polakom zrobimy numer i umieścimy ich między Niemcami i Rosją”. Położenie geograficzne naszego kraju było zresztą nie tylko przedmiotem żartów, ale także uważane było i czasem niestety nadal jest za swoiste przekleństwo. Czas najwyższy, aby zacząć patrzeć na to z zupełnie innej perspektywy.

Jesteśmy krajem, który, z racji swojego umiejscowienia na mapie świata, jest najbardziej wysuniętym na wschód, przynajmniej geopolitycznie, członkiem Unii Europejskiej. To powoduje, że mamy potencjał, aby stać się bramą, pomostem pomiędzy szeroko rozumianym Zachodem i Wschodem. Dodatkowo, jako łącznik Niemiec i Rosji mamy szansę stać się dużym graczem na arenie międzynarodowej. Jako Słowianie doskonale rozumiemy sposób działania naszych wschodnich sąsiadów, a jednocześnie, jako Europejczycy, mamy, przynajmniej po 25 latach, podejście prozachodnie i rozumiemy mechanizmy zachodnioeuropejskiej gospodarki wolnorynkowej. Czy trzeba czegoś więcej?


Pozostało jeszcze 68% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.