Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Małpa z brzytwą, czyli o nieufności do prawników

Jacek Świeca22.07.2015, 05:42

Biorąc udział w pracach legislacyjnych jako niezależny ekspert zawsze wybieram się na pierwsze spotkania z ogromną nadzieją. Niestety bardzo często i bardzo szybko ustępuje ona przerażeniu, gdy musimy uzasadniać kwestie oczywiste lub odpowiadać na idiotyczne pytania celem obronienia dobrze przygotowanych propozycji.

Reklama

Do napisania tego tekstu skłoniło mnie przelanie się czary goryczy systematycznie napełnianej przez polskiego ustawodawcę. W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z konkretnymi przykładami niechlujstwa legislacyjnego, takiego jak niesławny już projekt o bezpłatnej pomocy prawnej, ze wszech miar niekonstytucyjny i pozbawiony elementarnych zasad logiki, czy też bezmyślne przeforsowanie nowelizacji art. 127 Prawa farmaceutycznego. Moje rozgoryczenie, będące głównym powodem napisania niniejszego felietonu, wynika z ponad dziesięcioletniej obserwacji (często aktywnej) działań legislacyjnych.


Pozostało jeszcze 78% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.