Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prof. Ewa Łętowska o hipokryzji notariuszy

18.09.2015, 05:04; Aktualizacja: 18.09.2015, 09:22
 • Wyślij
 • Drukuj

Na łamach tygodnika Prawnik znana prawniczka sugeruje, że przedstawiciele samorządu notarialnego wolą o etyce zawodu mówić i pisać, niż podejmować działania w konkretnych sprawach.

Reklama

Tak ogólnie, co do zasady i abstrakcyjnie, myśli zawarte w felietonie prezesa Krajowej Rady Notarialnej są bardzo słuszne. Ale...“ – tak zaczyna się tekst prof. Ewy Łętowskiej, zainspirowany niedawnym felietonem prezesa KRN, Mariusza Białeckiego. Szef notariatu na łamach DGP ubolewał nad upowszechnianym przez media stereotypem notariusza, który przyklepuje wszystko to, co mu strony (lub strona) podsuwają do podpisu. Białecki przypomniał, że notariusze pełnią szczególną rolę strażników obrotu prawnego, a twierdzenie, że jest inaczej godzi w prestiż państwa.

W odpowiedzi pierwsza polska RPO przytoczyła obszerne fragmenty swojej niedawnej korespondencji z samorządem notariuszy, w której zwracała uwagę na liczne zaobserwowane przez siebie nieprawidłowości w pracy rejentów. Nie doczekała się jednak reakcji i działań odpowiednich do wagi zasygnalizowanych problemów.

Wierzę, że maksyma „Lex est, quod notamus” ( z łac. „To co piszemy, stanowi prawo”) jest trafna, ponieważ stoją za nią standardy etyczne, nad których przestrzeganiem powinien czuwać samorząd notarialny. Chciałabym móc zmienić „powinien czuwać” na zwykłe „czuwa” – zwróciła uwagę prof. Łętowska.

Całość felietonu czytaj TUTAJ.

ESZA

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.