Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prof. Ewa Łętowska o hipokryzji notariuszy

18.09.2015, 05:04; Aktualizacja: 18.09.2015, 09:22
 • Wyślij
 • Drukuj

Na łamach tygodnika Prawnik znana prawniczka sugeruje, że przedstawiciele samorządu notarialnego wolą o etyce zawodu mówić i pisać, niż podejmować działania w konkretnych sprawach.

Reklama

Tak ogólnie, co do zasady i abstrakcyjnie, myśli zawarte w felietonie prezesa Krajowej Rady Notarialnej są bardzo słuszne. Ale...“ – tak zaczyna się tekst prof. Ewy Łętowskiej, zainspirowany niedawnym felietonem prezesa KRN, Mariusza Białeckiego. Szef notariatu na łamach DGP ubolewał nad upowszechnianym przez media stereotypem notariusza, który przyklepuje wszystko to, co mu strony (lub strona) podsuwają do podpisu. Białecki przypomniał, że notariusze pełnią szczególną rolę strażników obrotu prawnego, a twierdzenie, że jest inaczej godzi w prestiż państwa.

W odpowiedzi pierwsza polska RPO przytoczyła obszerne fragmenty swojej niedawnej korespondencji z samorządem notariuszy, w której zwracała uwagę na liczne zaobserwowane przez siebie nieprawidłowości w pracy rejentów. Nie doczekała się jednak reakcji i działań odpowiednich do wagi zasygnalizowanych problemów.

Wierzę, że maksyma „Lex est, quod notamus” ( z łac. „To co piszemy, stanowi prawo”) jest trafna, ponieważ stoją za nią standardy etyczne, nad których przestrzeganiem powinien czuwać samorząd notarialny. Chciałabym móc zmienić „powinien czuwać” na zwykłe „czuwa” – zwróciła uwagę prof. Łętowska.

Całość felietonu czytaj TUTAJ.

ESZA

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.