Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prokurator Zalewski się myli

Piotr Kruszyński, Marcin Warchoł02.10.2015, 00:00

Nie ma demokratycznego procesu karnego bez sędziego ds. postępowania przygotowawczego - piszą prof. Piotr Kruszyński i dr Marcin Warchoł.

Reklama

Prokurator Edward Zalewski w wywiadzie opublikowanym dwa tygodnie temu („Niezależność prokuratury jest zagrożona”, Prawnik z 18 września 2015 r.) powiedział, że jest „całkowicie przeciwny” wprowadzeniu sędziego ds. postępowania przygotowawczego, gdyż „to pomieszanie ról” i w „Europie się od tego odchodzi”, a ponadto wskazał, że trzeba się na coś zdecydować: albo proces kontradyktoryjny, albo sędzia do spraw postępowania przygotowawczego. W opinii tej znalazły się dwa nieprawdziwe stwierdzenia.

W Europie odchodzi się od instytucji sędziego śledczego, która zasadniczo różni się od sędziego ds. postępowania przygotowawczego. Wyróżnia się w Europie dwojaką kontrolę czynności postępowania przygotowawczego przez sąd. Mamy model francuski, w którym sędzia prowadzi śledztwo osobiście, oraz model niemiecki, gdzie sędzia kontroluje działania organów ścigania. Pierwsze rozwiązanie rzeczywiście jest już nieco passe, ale drugie stanowi nie tylko warunek kontradyktoryjności, lecz także zasady demokratycznego państwa prawa. Odróżnia je to, że sędzia ds. postępowania przygotowawczego nie prowadzi śledztwa i nie przeprowadza czynności dowodowych. Jest niezawisłym i bezstronnym podmiotem sądowym, który kontroluje legalność i proporcjonalność czynności śledczych oraz stosowanych środków przymusu. Rozwiązanie takie jest obecne nie tylko w Niemczech, ale też m.in. we Włoszech.


Pozostało jeszcze 66% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.