Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prokurator Zalewski się myli

Piotr Kruszyński, Marcin Warchoł02.10.2015, 00:00

Nie ma demokratycznego procesu karnego bez sędziego ds. postępowania przygotowawczego - piszą prof. Piotr Kruszyński i dr Marcin Warchoł.

Reklama

Prokurator Edward Zalewski w wywiadzie opublikowanym dwa tygodnie temu („Niezależność prokuratury jest zagrożona”, Prawnik z 18 września 2015 r.) powiedział, że jest „całkowicie przeciwny” wprowadzeniu sędziego ds. postępowania przygotowawczego, gdyż „to pomieszanie ról” i w „Europie się od tego odchodzi”, a ponadto wskazał, że trzeba się na coś zdecydować: albo proces kontradyktoryjny, albo sędzia do spraw postępowania przygotowawczego. W opinii tej znalazły się dwa nieprawdziwe stwierdzenia.

W Europie odchodzi się od instytucji sędziego śledczego, która zasadniczo różni się od sędziego ds. postępowania przygotowawczego. Wyróżnia się w Europie dwojaką kontrolę czynności postępowania przygotowawczego przez sąd. Mamy model francuski, w którym sędzia prowadzi śledztwo osobiście, oraz model niemiecki, gdzie sędzia kontroluje działania organów ścigania. Pierwsze rozwiązanie rzeczywiście jest już nieco passe, ale drugie stanowi nie tylko warunek kontradyktoryjności, lecz także zasady demokratycznego państwa prawa. Odróżnia je to, że sędzia ds. postępowania przygotowawczego nie prowadzi śledztwa i nie przeprowadza czynności dowodowych. Jest niezawisłym i bezstronnym podmiotem sądowym, który kontroluje legalność i proporcjonalność czynności śledczych oraz stosowanych środków przymusu. Rozwiązanie takie jest obecne nie tylko w Niemczech, ale też m.in. we Włoszech.


Pozostało jeszcze 66% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.