Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

PiS powiedziało obywatelom: Państwo to ja

Ewa Maria Radlińska24.11.2015, 00:00; Aktualizacja: 24.11.2015, 08:50
Ostatnie działania pokazały, że PiS mówi obywatelom „Państwo to ja” i „Po nas choćby potop”. I tak będzie, jeżeli to bezprawie nie zostanie zatrzymane. Ale kto je ma zatrzymać? Chyba dopiero za cztery lata wyborcy - pisze dziennikarka Ewa Maria Radlińska.

Reklama

A więc stało się to, czego spodziewali się pesymiści. PiS zaczął realizować swoje obietnice. Ci, którzy myśleli, że radykalne hasła mają tylko na celu przyciągnąć głosy sfrustrowanych wyborców, mylili się. To realny program. Proces zmiany demokratycznego państwa prawa w dyktaturę zwycięskiej władzy już się rozpoczął. Na początek poszedł zamach na niezależność sądownictwa. Tak było w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, jak i w kwestii ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Zamach na TK jest de facto okazaniem lekceważenia i pogardliwego stosunku do wszystkich tych wartości, jakie powinny być dla władzy najważniejsze: że państwo jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, że prawo jest ponad wszystkim, a to oznacza, że również ponad organami władzy, a nie odwrotnie.


Pozostało jeszcze 68% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.