Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Co po trybunale

Dawid Sześciło29.12.2015, 00:00; Aktualizacja: 29.12.2015, 06:13

Trzeba liczyć, że po nieuchronnym demontażu TK ciężar odpowiedzialności za kontrolę konstytucyjności, przynajmniej częściowo, wezmą na siebie sądy powszechne i administracyjne - pisze dr Dawid Sześciło.

Reklama

Polski model kontroli konstytucyjności prawa wpisuje się w europejską tradycję prawną, tj. opiera się na szczególnego typu, wyspecjalizowanym sądzie konstytucyjnym. Model alternatywny, zwany niekiedy anglosaskim, charakteryzuje się powierzeniem kontroli konstytucyjności sądom powszechnym. Ta podstawowa różnica pociąga za sobą dalsze konsekwencje. W modelu europejskim konstytucyjność ustaw może być badana w sposób samoistny, czyli bez związku z konkretną sprawą. Wzorzec anglosaski wymaga dla uruchomienia kontroli konstytucyjnej konkretnej sprawy zawisłej przed sądem powszechnym. Spór konstytucyjny jest wówczas rozstrzygany niejako przy okazji sporu głównego.

Oba modele prima facie wydają się rozłączne. Teoretycznie trudno sobie wyobrazić współistnienie wielu organów władzy sądowniczej wyposażonych w kompetencje do kontroli konstytucyjności. Na takim stanowisku stoi też od wielu lat Trybunał Konstytucyjny, strzegąc swojego monopolu w tej dziedzinie. Trybunał zakłada, że jeśli sąd powszechny powziął wątpliwości co do konstytucyjności przepisów, na podstawie których orzeka, jedynym właściwym kierunkiem postępowania pozostaje zwrócenie się do TK z pytaniem prawnym.


Pozostało jeszcze 79% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.