Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adw. Andrzej Nogal: Kandydat na dziekana wciąga stołeczną palestrę w wojnę z rządem?

07.01.2016, 05:12

Zasada wolności manifestowania poglądów politycznych adwokatów nie dotyczy adwokackich działaczy samorządowych. Ci powinni zachować szczególną ostrożność w swoich wystąpieniach publicznych, albowiem ich głos odbierany jest nie jako ich indywidualne stanowisko, ale głos w imieniu całej adwokatury - pisze adw. Andrzej Nogal.

Reklama

Dwa tygodnie temu Gazeta Wyborcza upubliczniła apel grupy adwokatów do prezesa NRA w sprawie kontrowersji związanych ze zmianą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jednym z sygnatariuszy tego pisma jest kandydat na dziekana izby warszawskiej, adw. Grzegorz Majewski, urzędujący prezes izbowego sądu dyscyplinarnego. Czegóż tam nie ma w tym liście otwartym. Jest i o upadku demokracji, i o zagrożonych pryncypiach i nadchodzącym upadku wartości. Oczywiście nie zabrakło także fragmentu o zagrożeniu praw i wolności obywatelskich przyszłą tyranią. Słowem, nie da się czytać tego bez krzyku i płaczu. W minionych latach wolność kwitła, a teraz przyszedł wilk i wszystko zjadł. Adwokaci na barykady!

W tym miejscu pragnę podkreślić, że nie mam nic przeciwko temu, że adwokaci mają poglądy polityczne i je manifestują. Nie tak dawno wyraziłem w jednym z felietonów radość, że w obecnym Sejmie zasiada aż 13 posłów adwokatów – z czego 11 w partii rządzącej. Stwarzało to według mnie nadzieję, że problemy adwokackie będą lepiej widziane przez obecnych rządzących niż przez poprzednią ekipę. Rozumiem też, że działalność polityczna wymaga ekspresji i przejaskrawienia realnych problemów. Z tejże przyczyny rok temu w jednym z artykułów wyraziłem zdziwienie, że w naszej izbie robi się sprawę dyscyplinarną adwokatowi, posłowi Kownackiemu za jego krytyczny wpis na portalu społecznościowym w sprawie tzw. tęczy. Teraz zaś poseł Kownacki jest wiceministrem, prominentną osobistością partii rządzącej i ma zapewne jakiś wpływ na kształtowanie przyszłości adwokatury.


Pozostało jeszcze 69% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.