Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adw. Andrzej Nogal: Kandydat na dziekana wciąga stołeczną palestrę w wojnę z rządem?

07.01.2016, 05:12

Zasada wolności manifestowania poglądów politycznych adwokatów nie dotyczy adwokackich działaczy samorządowych. Ci powinni zachować szczególną ostrożność w swoich wystąpieniach publicznych, albowiem ich głos odbierany jest nie jako ich indywidualne stanowisko, ale głos w imieniu całej adwokatury - pisze adw. Andrzej Nogal.

Reklama

Dwa tygodnie temu Gazeta Wyborcza upubliczniła apel grupy adwokatów do prezesa NRA w sprawie kontrowersji związanych ze zmianą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jednym z sygnatariuszy tego pisma jest kandydat na dziekana izby warszawskiej, adw. Grzegorz Majewski, urzędujący prezes izbowego sądu dyscyplinarnego. Czegóż tam nie ma w tym liście otwartym. Jest i o upadku demokracji, i o zagrożonych pryncypiach i nadchodzącym upadku wartości. Oczywiście nie zabrakło także fragmentu o zagrożeniu praw i wolności obywatelskich przyszłą tyranią. Słowem, nie da się czytać tego bez krzyku i płaczu. W minionych latach wolność kwitła, a teraz przyszedł wilk i wszystko zjadł. Adwokaci na barykady!

W tym miejscu pragnę podkreślić, że nie mam nic przeciwko temu, że adwokaci mają poglądy polityczne i je manifestują. Nie tak dawno wyraziłem w jednym z felietonów radość, że w obecnym Sejmie zasiada aż 13 posłów adwokatów – z czego 11 w partii rządzącej. Stwarzało to według mnie nadzieję, że problemy adwokackie będą lepiej widziane przez obecnych rządzących niż przez poprzednią ekipę. Rozumiem też, że działalność polityczna wymaga ekspresji i przejaskrawienia realnych problemów. Z tejże przyczyny rok temu w jednym z artykułów wyraziłem zdziwienie, że w naszej izbie robi się sprawę dyscyplinarną adwokatowi, posłowi Kownackiemu za jego krytyczny wpis na portalu społecznościowym w sprawie tzw. tęczy. Teraz zaś poseł Kownacki jest wiceministrem, prominentną osobistością partii rządzącej i ma zapewne jakiś wpływ na kształtowanie przyszłości adwokatury.


Pozostało jeszcze 69% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.