Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Mediator za 4 zł

Maciej Bobrowicz16.02.2016, 00:00; Aktualizacja: 16.02.2016, 06:50
25 zł za całodniową sesję mediacyjną! Mediator za paczkę papierosów! Jeśli posiedzenie potrwa 6 godzin, to mediator zarobi 4 zł za godzinę. Mediator za 4 zł! Będzie się zajmował prawami do znaku towarowego za 4 zł/godz. Będzie pomagał w rozwiązaniu sporów w zarządzie ogólnopolskiej spółki, które mogą doprowadzić tę spółkę do ruiny za 4 zł/godz. Będzie mediował w trudnym sporze o naruszenie zasad konkurencji za 60 zł dziennie - pisze r.pr. Maciej Bobrowicz.

Reklama

Wymiar sprawiedliwości, a konkretnie sprawność sądów, zawsze podlegał krytyce. Corocznie Bank Światowy podaje, ile dni Polak musi czekać na wyrok sądowy. Dotychczasowe reformy niewiele zmieniły. Jeszcze niedawno absolutnym europejskim rekordzistą był włoski wymiar sprawiedliwości, gdzie przeciętny obywatel, o ile dobrze pamiętam, czekał na rozstrzygnięcie 2250 dni. Piszę „czekał”, bo już nie czeka. Zdesperowany włoski rząd zainstalował w systemie sądowniczym obligatoryjne (w 12 rodzajach spraw) posiedzenia informacyjne, na których powód i pozwany dowiadują się o tym, czym jest mediacja, i mogą się na nią zdecydować. Okres oczekiwania na wyrok sądowy we Włoszech zmniejszył się o połowę. Dzięki mediacji.

A w Polsce? Po ostatnich zmianach w kodeksie postępowania cywilnego Ministerstwo Sprawiedliwości musi do 1 lipca br. wydać rozporządzenie regulujące wynagrodzenie mediatorów. Od jego treści zależy wiele. Albo podtrzyma ono dotychczasową filozofię niedostrzegania pracy i roli mediatorów i utrzyma głodowe stawki dla nich, albo jego autorzy podejmą odważną decyzję i zachęcą do mediacji również mediatorów. Tymi ostatnimi są dziś w zasadzie hobbyści, fascynaci i marzyciele. Bo nikt z mediacji się nie wyżywi, zajmowanie się nią to więc praca dodatkowa. Na co dzień mediatorzy są inżynierami, psychologami, prawnikami, socjologami. Może więc warto zmienić postrzeganie ich roli i doprowadzić do tego, że sędziowie będą mieli zawodowych mediatorów, zajmujących się mediacją w pełnym wymiarze?


Pozostało jeszcze 59% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.