Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Mediator za 4 zł

Maciej Bobrowicz16.02.2016, 00:00; Aktualizacja: 16.02.2016, 06:50
25 zł za całodniową sesję mediacyjną! Mediator za paczkę papierosów! Jeśli posiedzenie potrwa 6 godzin, to mediator zarobi 4 zł za godzinę. Mediator za 4 zł! Będzie się zajmował prawami do znaku towarowego za 4 zł/godz. Będzie pomagał w rozwiązaniu sporów w zarządzie ogólnopolskiej spółki, które mogą doprowadzić tę spółkę do ruiny za 4 zł/godz. Będzie mediował w trudnym sporze o naruszenie zasad konkurencji za 60 zł dziennie - pisze r.pr. Maciej Bobrowicz.

Reklama

Wymiar sprawiedliwości, a konkretnie sprawność sądów, zawsze podlegał krytyce. Corocznie Bank Światowy podaje, ile dni Polak musi czekać na wyrok sądowy. Dotychczasowe reformy niewiele zmieniły. Jeszcze niedawno absolutnym europejskim rekordzistą był włoski wymiar sprawiedliwości, gdzie przeciętny obywatel, o ile dobrze pamiętam, czekał na rozstrzygnięcie 2250 dni. Piszę „czekał”, bo już nie czeka. Zdesperowany włoski rząd zainstalował w systemie sądowniczym obligatoryjne (w 12 rodzajach spraw) posiedzenia informacyjne, na których powód i pozwany dowiadują się o tym, czym jest mediacja, i mogą się na nią zdecydować. Okres oczekiwania na wyrok sądowy we Włoszech zmniejszył się o połowę. Dzięki mediacji.

A w Polsce? Po ostatnich zmianach w kodeksie postępowania cywilnego Ministerstwo Sprawiedliwości musi do 1 lipca br. wydać rozporządzenie regulujące wynagrodzenie mediatorów. Od jego treści zależy wiele. Albo podtrzyma ono dotychczasową filozofię niedostrzegania pracy i roli mediatorów i utrzyma głodowe stawki dla nich, albo jego autorzy podejmą odważną decyzję i zachęcą do mediacji również mediatorów. Tymi ostatnimi są dziś w zasadzie hobbyści, fascynaci i marzyciele. Bo nikt z mediacji się nie wyżywi, zajmowanie się nią to więc praca dodatkowa. Na co dzień mediatorzy są inżynierami, psychologami, prawnikami, socjologami. Może więc warto zmienić postrzeganie ich roli i doprowadzić do tego, że sędziowie będą mieli zawodowych mediatorów, zajmujących się mediacją w pełnym wymiarze?


Pozostało jeszcze 59% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.