Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Raz jeszcze o zasadzie owoców z zatrutego drzewa

21.03.2016, 06:11; Aktualizacja: 21.03.2016, 06:11

Prawodawca może oczywiście zwiększać albo zmniejszać luz decyzyjny poszczególnych organów stosujących prawo. W przypadku nowelizacji k.p.k. poszedł jednak chyba o krok za daleko.

Reklama

Pierwotny projekt zmian w kodeksie postępowania karnego przewidywał usunięcie wprowadzonej nowelą z lipca ubiegłego roku zasady zakazu spożywania owoców z zatrutego drzewa, poprzez uchylenie wprowadzonego ówczesną ustawą nowelizującą art. 168a. Uważałem, że brak formalnego zapisania w tekście ustawy tej zasady będzie skutkował przeniesieniem reguł oceniania stopnia „skażenia” dowodów ze względu na formalne wady ich przeprowadzenia, w tym źródło ich pochodzenia, na sferę sędziowskiego uznania (swobodnej oceny dowodów), przede wszystkim jako składnik tzw. władzy „ukrytej” (dyskrecjonalnej) sędziego. Każdy proces stosowania prawa zawiera bowiem element ukrytego władztwa na procesem indywidualizowania reguły prawnej; innymi słowy każdy organ stosujący prawo ma pewne możliwości podejmowania decyzji swobodnej, w warunkach luzu decyzyjnego, wynikającego z wielości ocen, których dokonuje każdy organ stosujący prawo (zatem także i sąd) w określonym postępowaniu.


Pozostało jeszcze 76% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.