Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Powrót do PRL

Maciej Strączyński22.03.2016, 00:00; Aktualizacja: 22.03.2016, 06:24

Nawet w czasach słusznie minionych nikomu nie przyszło do głowy wprost zapisać w kodeksie, że dowody w sprawie karnej wolno zdobywać nielegalnie - pisze sędzia Maciej Strączyński.

Reklama

W ramach kolejnej reformy prawa karnego – uchwalanej obecnie, a dla urozmaicenia nazywanej „odwołaniem poprzedniej reformy” – zaproponowano zniesienie nowego art. 168a kodeksu postępowania karnego. Ten wprowadzony od 1 lipca 2015 r. przepis stanowi, że niedopuszczalne jest przeprowadzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą zabronionego czynu karalnego. Przepis wydaje się truizmem. Pozyskiwanie dowodów do celów postępowania musi być przecież zgodne z prawem, tym się różni prokurator czy sąd od przestępcy. Obecny minister chce jednak przepis skreślić. Dlaczego?

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zaopiniowało tę zmianę dość złośliwie. Stwierdziliśmy, że jeśli ustawodawca zechce skreślić przepis, to oczywiście będzie to niekonstytucyjne. Artykuł 2 konstytucji mówi, że Polska jest państwem prawa, a art. 7 – że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Zatem pozyskiwanie dla sądu dowodów w sposób bezprawny jest po prostu niezgodne z konstytucją. Z tego jednak wynika, że ustawodawca może sobie uchylić art. 168a k.p.k., a i tak nie będzie wolno przeprowadzać dowodów zdobytych bezprawnie. Dlaczego nie zostały przez sąd uwzględnione dowody uzyskane przez „agenta Tomka” przeciwko posłance podejrzanej o korupcję? Dlaczego odrzucono dowody w „aferze gruntowej”, a czynności w tej sprawie sąd uznał za przestępstwo? Artykułu 168a k.p.k. wtedy jeszcze w kodeksie nie było. Ale była konstytucja i zasada tzw. owoców zatrutego drzewa została przez sądy wyprowadzona wprost z konstytucji.

Minister wyciągnął wnioski z opinii Iustitii, bo zrozumiał, że nie wystarczy skreślić przepis. Postanowił więc go zmienić o 180 stopni – oczywiście w formie poprawki, by z nikim tego nie konsultować. Nowy art. 168a ma wprost pozwalać na przeprowadzanie przed sądem dowodów uzyskanych z naruszeniem procedury lub za pomocą przestępstwa. W celu uzyskania dowodu funkcjonariusz nie może jedynie zabić, umyślnie spowodować uszczerbku na zdrowiu oraz pozbawić człowieka wolności. Resztę robić wolno.


Pozostało jeszcze 71% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.