Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wielkanocny prezent Ziobry dla narodowców

Piotr Szymaniak29.03.2016, 07:18; Aktualizacja: 29.03.2016, 12:37
 • Wyślij
 • Drukuj

Tradycja rozdawania prezentów z okazji Świąt Wielkanocnych na razie w Polsce się nie przyjęła. Dlatego zdziwił mnie prezent, jaki Zbigniew Ziobro w dwóch osobach – ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego – uczynił w ostatnich dniach środowiskom prawicowym, które same o sobie lubią mówić „patriotyczne”.

Reklama

Podarkiem owym jest wstrzymanie wykonania kary dla Marcina F., skazanego przez sąd prawomocnym wyrokiem, potwierdzonym w dwóch instancjach, na sześć miesięcy więzienia za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta. Miało do tego dojść podczas manifestacji środowisk prawicowych w 2014 r., w drodze spod MSW do KPRM, w pobliżu siedziby Trybunału Konstytucyjnego.

Piotr Szymaniak

Piotr Szymaniak

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nie wiem, czy człowiek ten został skazany słusznie, czy niesłusznie, choć argumentacja przedstawiana przez Ruch Narodowy nie pozostawia wątpliwości co do jego niewinności. Nie wiem, bo znana jest mi tylko wersja skazanego, a więzienia – jak wiadomo – pełne są ludzi niewinnych. Miałbym pewnie jakiś pogląd w tej sprawie, gdybym znał sądowe akta – ale nie znam. Kłopot w tym, że minister – prokurator generalny, podejmując decyzję o wstrzymaniu wykonania kary, też ich nie znał, bo dopiero po nie wystąpił. Wstrzymał odsiadkę, choć zgodnie z prawem, by to zrobić, musiał mieć pewność co do istnienia „szczególnie ważnych powodów przemawiających za ułaskawieniem”. Z czego wobec tego minister wysnuł tę pewność? Z programów telewizyjnych? Z relacji skazanego, czy jego politycznych popleczników? Z tego, że skazał go (w pierwszej instancji) sędzia Łączewski? Nie wiem. Ale dla mnie to trochę za mało.

Oczywiście, Zbigniew Ziobro jako prokurator generalny, jest nie tylko zwierzchnikiem prokuratury, lecz także stoi na straży praworządności. Stąd jego uprawnienia do wstrzymywania wykonania wyroków czy inicjowania ułaskawienia. Wolałbym jednak, by korzystał z nich w bardziej jednoznacznych sprawach niż skazanie za napaść na policjanta – i to w odniesieniu do osoby wcześniej już dwukrotnie skazanej za znieważenia funkcjonariusza.

Chciałbym na przykład, by równie szybko prokurator generalny interweniował w sprawie Marka B. – schizofrenika, którego sąd w Elblągu skazał na karę aresztu za uporczywe uchylanie się od złożenia zeznania. Chory psychicznie mężczyzna nie stawiał się na rozprawę, gdzie miał zeznawać w sprawie o pobicie. Sąd stracił cierpliwość i nakazał go aresztować. Sędziemu nie przeszkadzało, że sprawa dotyczyła pobicia samego Marka B., więc de facto był on w niej pokrzywdzonym. W jego przypadku – choć działo się to ledwie miesiąc temu – interweniowała tylko matka, a potem rzecznik praw obywatelskich. Posłowie, będący członkami Ruchu Narodowego, nie zwołali w Sejmie w jego obronie konferencji prasowej. Takiej, na której – jak Marcin F. – mógłby prosić o pomoc. Tacy jak on – w przeciwieństwie do krótko ostrzyżonych patriotów – nie będą wszak przydatni, „żeby Polskę odbić z rąk takiej partii jak PO”.

Niepełnosprawny Marek B. w areszcie przesiedział trzy tygodnie.

Sprawca jego pobicia czeka na wyrok na wolności. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.