Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wielkanocny prezent Ziobry dla narodowców

Piotr Szymaniak29.03.2016, 07:18; Aktualizacja: 29.03.2016, 12:37
 • Wyślij
 • Drukuj

Tradycja rozdawania prezentów z okazji Świąt Wielkanocnych na razie w Polsce się nie przyjęła. Dlatego zdziwił mnie prezent, jaki Zbigniew Ziobro w dwóch osobach – ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego – uczynił w ostatnich dniach środowiskom prawicowym, które same o sobie lubią mówić „patriotyczne”.

Reklama

Podarkiem owym jest wstrzymanie wykonania kary dla Marcina F., skazanego przez sąd prawomocnym wyrokiem, potwierdzonym w dwóch instancjach, na sześć miesięcy więzienia za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta. Miało do tego dojść podczas manifestacji środowisk prawicowych w 2014 r., w drodze spod MSW do KPRM, w pobliżu siedziby Trybunału Konstytucyjnego.

Piotr Szymaniak

Piotr Szymaniak

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nie wiem, czy człowiek ten został skazany słusznie, czy niesłusznie, choć argumentacja przedstawiana przez Ruch Narodowy nie pozostawia wątpliwości co do jego niewinności. Nie wiem, bo znana jest mi tylko wersja skazanego, a więzienia – jak wiadomo – pełne są ludzi niewinnych. Miałbym pewnie jakiś pogląd w tej sprawie, gdybym znał sądowe akta – ale nie znam. Kłopot w tym, że minister – prokurator generalny, podejmując decyzję o wstrzymaniu wykonania kary, też ich nie znał, bo dopiero po nie wystąpił. Wstrzymał odsiadkę, choć zgodnie z prawem, by to zrobić, musiał mieć pewność co do istnienia „szczególnie ważnych powodów przemawiających za ułaskawieniem”. Z czego wobec tego minister wysnuł tę pewność? Z programów telewizyjnych? Z relacji skazanego, czy jego politycznych popleczników? Z tego, że skazał go (w pierwszej instancji) sędzia Łączewski? Nie wiem. Ale dla mnie to trochę za mało.

Oczywiście, Zbigniew Ziobro jako prokurator generalny, jest nie tylko zwierzchnikiem prokuratury, lecz także stoi na straży praworządności. Stąd jego uprawnienia do wstrzymywania wykonania wyroków czy inicjowania ułaskawienia. Wolałbym jednak, by korzystał z nich w bardziej jednoznacznych sprawach niż skazanie za napaść na policjanta – i to w odniesieniu do osoby wcześniej już dwukrotnie skazanej za znieważenia funkcjonariusza.

Chciałbym na przykład, by równie szybko prokurator generalny interweniował w sprawie Marka B. – schizofrenika, którego sąd w Elblągu skazał na karę aresztu za uporczywe uchylanie się od złożenia zeznania. Chory psychicznie mężczyzna nie stawiał się na rozprawę, gdzie miał zeznawać w sprawie o pobicie. Sąd stracił cierpliwość i nakazał go aresztować. Sędziemu nie przeszkadzało, że sprawa dotyczyła pobicia samego Marka B., więc de facto był on w niej pokrzywdzonym. W jego przypadku – choć działo się to ledwie miesiąc temu – interweniowała tylko matka, a potem rzecznik praw obywatelskich. Posłowie, będący członkami Ruchu Narodowego, nie zwołali w Sejmie w jego obronie konferencji prasowej. Takiej, na której – jak Marcin F. – mógłby prosić o pomoc. Tacy jak on – w przeciwieństwie do krótko ostrzyżonych patriotów – nie będą wszak przydatni, „żeby Polskę odbić z rąk takiej partii jak PO”.

Niepełnosprawny Marek B. w areszcie przesiedział trzy tygodnie.

Sprawca jego pobicia czeka na wyrok na wolności. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.