Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

O co chodzi w tych wyborach?

04.04.2016, 05:43; Aktualizacja: 04.04.2016, 05:51
 • Wyślij
 • Drukuj

Wybory samorządowe w warszawskiej izbie adwokackiej odbędą się 23 kwietnia. Zdecydujemy, jaką wizję samorządu wybieramy i komu powierzamy odpowiedzialność za jego losy na najbliższe cztery lata. Ja i moi kontrkandydaci mamy różne programy i odmienne spojrzenie na funkcjonowanie samorządu. Zgromadzenie izby zdecyduje, który z programów jest mu bliższy. Nie o różnicach między nami chcę dziś jednak pisać, a o tym co powinno nas wszystkich połączyć - pisze adw. dr Łukasz Chojniak, kandydat na dziekana ORA w Warszawie.

Reklama

Wybory to najważniejsze wydarzenie w życiu izby. Nie bez racji mówimy, że wybory to święto samorządowej demokracji. Chcę dziś prosić wszystkich adwokatów izby warszawskiej, aby wzięli udział w zgromadzeniu 23 kwietnia. To apel potrzebny, jeśli przypomnimy sobie choćby jak niewielka część warszawskiej adwokatury wybierała obecny skład Komisji Rewizyjnej.

Łukasz Chojniak

Łukasz Chojniak

źródło: Materiały Prasowe

Udział w zgromadzeniu jest ważny z wielu powodów. Przede wszystkim, uczestnicząc w nim sami decydujemy o celach i zadaniach warszawskiej adwokatury na najbliższe cztery lata. Dotychczas zgromadzenia, poza samym wyborem, miały niewielki wpływ na funkcjonowanie okręgowej rady adwokackiej. Można i trzeba to zmienić. Zgromadzenie to czas dialogu, merytorycznego sporu i wskazania zadań dla dziekana i okręgowej rady adwokackiej. To nie tylko przyjęcie uchwał, które wiążą organy, ale przede wszystkim okazja, by dyskutować. Nie wszystkie poglądy wyrażone na zgromadzeniu zostaną przekute w uchwały, ale wszystkie powinny być wysłuchane przez dziekana i członków okręgowej rady adwokackiej. Tematów do dyskusji nie brakuje. Weźmy choćby problem trudnego rynku usług prawniczych i możliwości wsparcia dla adwokatów ze strony samorządu.

Zgromadzenie wybierając określony program wyborczy i kandydata, który go proponuje, ma pełne prawo oczekiwać jego realizacji. Zbyt wiele już razy mieliśmy do czynienia z obietnicami składanymi na wyrost i zapominaniem o nich tuż po wyborach. Nasz liczny udział w zgromadzeniu to także silny mandat i legitymacja dla nowo wybranego dziekana i rady, który ułatwi im realizację zaproponowanego przez nich programu.

Biorąc udział w zgromadzeniu pokazujemy, że samorząd ma sens. Wpływamy na jego kształt a jednocześnie jasno komunikujemy na zewnątrz, iż jesteśmy zwartą społecznością, różną w swoich poglądach, ale zdolną do dyskusji i wypracowywania wiążących stanowisk. Samorząd potrzebuje innej formuły. Musimy jasno określić jego cele i konsekwentnie je realizować. Czeka nas zapewne żywa dyskusja i spór o to jak widzimy przyszłość adwokatury. Owocem tej dyskusji będą zadania postanowione przed nowym dziekanem i radą adwokacką. Naszym największym wspólnym sukcesem będzie jednak zwiększenie zainteresowania wśród adwokatów życiem samorządowym.

Dlatego mam nadzieję, że wszyscy kandydaci będą przez najbliższe trzy tygodnie kampanii samorządowej nie tylko przekonywać do swoich programów, ale przede wszystkim do jak najliczniejszego wzięcia udziału w wyborach samorządowych.

adw. dr Łukasz Chojniak, kandydat na Dziekana ORA w Warszawie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.