Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

O co chodzi w tych wyborach?

04.04.2016, 05:43; Aktualizacja: 04.04.2016, 05:51
 • Wyślij
 • Drukuj

Wybory samorządowe w warszawskiej izbie adwokackiej odbędą się 23 kwietnia. Zdecydujemy, jaką wizję samorządu wybieramy i komu powierzamy odpowiedzialność za jego losy na najbliższe cztery lata. Ja i moi kontrkandydaci mamy różne programy i odmienne spojrzenie na funkcjonowanie samorządu. Zgromadzenie izby zdecyduje, który z programów jest mu bliższy. Nie o różnicach między nami chcę dziś jednak pisać, a o tym co powinno nas wszystkich połączyć - pisze adw. dr Łukasz Chojniak, kandydat na dziekana ORA w Warszawie.

Reklama

Wybory to najważniejsze wydarzenie w życiu izby. Nie bez racji mówimy, że wybory to święto samorządowej demokracji. Chcę dziś prosić wszystkich adwokatów izby warszawskiej, aby wzięli udział w zgromadzeniu 23 kwietnia. To apel potrzebny, jeśli przypomnimy sobie choćby jak niewielka część warszawskiej adwokatury wybierała obecny skład Komisji Rewizyjnej.

Łukasz Chojniak

Łukasz Chojniak

źródło: Materiały Prasowe

Udział w zgromadzeniu jest ważny z wielu powodów. Przede wszystkim, uczestnicząc w nim sami decydujemy o celach i zadaniach warszawskiej adwokatury na najbliższe cztery lata. Dotychczas zgromadzenia, poza samym wyborem, miały niewielki wpływ na funkcjonowanie okręgowej rady adwokackiej. Można i trzeba to zmienić. Zgromadzenie to czas dialogu, merytorycznego sporu i wskazania zadań dla dziekana i okręgowej rady adwokackiej. To nie tylko przyjęcie uchwał, które wiążą organy, ale przede wszystkim okazja, by dyskutować. Nie wszystkie poglądy wyrażone na zgromadzeniu zostaną przekute w uchwały, ale wszystkie powinny być wysłuchane przez dziekana i członków okręgowej rady adwokackiej. Tematów do dyskusji nie brakuje. Weźmy choćby problem trudnego rynku usług prawniczych i możliwości wsparcia dla adwokatów ze strony samorządu.

Zgromadzenie wybierając określony program wyborczy i kandydata, który go proponuje, ma pełne prawo oczekiwać jego realizacji. Zbyt wiele już razy mieliśmy do czynienia z obietnicami składanymi na wyrost i zapominaniem o nich tuż po wyborach. Nasz liczny udział w zgromadzeniu to także silny mandat i legitymacja dla nowo wybranego dziekana i rady, który ułatwi im realizację zaproponowanego przez nich programu.

Biorąc udział w zgromadzeniu pokazujemy, że samorząd ma sens. Wpływamy na jego kształt a jednocześnie jasno komunikujemy na zewnątrz, iż jesteśmy zwartą społecznością, różną w swoich poglądach, ale zdolną do dyskusji i wypracowywania wiążących stanowisk. Samorząd potrzebuje innej formuły. Musimy jasno określić jego cele i konsekwentnie je realizować. Czeka nas zapewne żywa dyskusja i spór o to jak widzimy przyszłość adwokatury. Owocem tej dyskusji będą zadania postanowione przed nowym dziekanem i radą adwokacką. Naszym największym wspólnym sukcesem będzie jednak zwiększenie zainteresowania wśród adwokatów życiem samorządowym.

Dlatego mam nadzieję, że wszyscy kandydaci będą przez najbliższe trzy tygodnie kampanii samorządowej nie tylko przekonywać do swoich programów, ale przede wszystkim do jak najliczniejszego wzięcia udziału w wyborach samorządowych.

adw. dr Łukasz Chojniak, kandydat na Dziekana ORA w Warszawie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.