Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zła zmiana w zakresie przesłanek do stosowania tymczasowego aresztowania

Andrzej Mucha07.04.2016, 00:00; Aktualizacja: 07.04.2016, 07:13

Jest to zmiana znamienna, albowiem pokazuje powrót do pewnej filozofii w procesie karnym i ujawnia fakt, że z punktu widzenia ustawodawcy z jakichś względów przywrócenie możliwości szerokiego stosowania aresztów w oparciu o niedookreślone przesłanki jest konieczne - pisze adw. Andrzej Mucha.

Reklama

Źródłem wielu wątpliwości i podłożem sporów w nauce procesu karnego jest od dawna kwestia związana z odpowiedzią na pytanie, czy przesłanka stosowania środków zapobiegawczych, opisana w  art. 258 par. 2 k.p.k. – a   zatem przesłanka związana z   grożącą sprawcy surową karą – może być samoistną podstawą dla stosowania tymczasowego aresztowania . Czy też jest to jedynie przesłanka dodatkowa, która – jeżeli miałaby stanowić podstawę dla zastosowania najsurowszego ze środków zapobiegawczych – musiałaby występować obok innych okoliczności, opisanych w   art. 258 par. 1 k.p.k. (obawa ucieczki, mataczenia itp.).

Krytycy dominującego poglądu o   samoistności przesłanki z   art. 258 par. 2 słusznie podnosili, że stosowanie tymczasowego aresztowania   wyłącznie w   oparciu o   tak ogólną przesłankę, jak dopiero grożąca w   przyszłości, hipotetycznie, kara, narusza zasady gwarancyjne procesu karnego. W   sposób bezpośredni narusza też prawa i   wolności osoby, która w   oparciu o   tak ogólną przesłankę pozbawiana jest wolności, czasami na długie miesiące lub lata, i   to jeszcze przed zapadnięciem ewentualnego wyroku skazującego.


Pozostało jeszcze 75% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.