Czwartek, 20 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Gdzie są najlepsi mediatorzy

Maciej Bobrowicz26.04.2016, 00:00

Zwykle swoje wystąpienia publiczne i wykłady o mediacji rozpoczynam opowiadaniem o USA. Tam się wszystko rozpoczęło i to tam wynegocjowane lub wymediowane ugody kończą 98 proc. spraw sądowych. Widzę wtedy w oczach słuchaczy niedowierzanie: jak to 98 proc.? To prawie wszystkie? Nie zgadza nam się to z tym, co wiemy o rzeczywistości procesowej amerykańskich prawników oglądanej w telewizji czy kinie - pisze r.pr. Maciej Bobrowicz. 

Reklama

 Wtedy podaję kolejny przykład, europejski: w Kornwalii w sądzie w Exeter kieruje się 65 proc. spraw do mediacji i trzy czwarte z nich kończy się ugodą. „No dobrze”, ktoś prędzej czy później pomyśli lub powie, „tam jest inaczej, to inny system prawa, common law”. Zgoda mówię wówczas: więc przenieśmy się do Niemiec, to już całkiem niedaleko od Polski. Na północy, w niewielkiej Getyndze wszystkie sprawy trafiają do mediacji, a procent zawieranych ugód sięga 80-90.

I wtedy moi słuchacze stwierdzają: „Ale my, Polacy, jesteśmy kłótliwi, to nigdy w Polsce się nie uda. Jest fatalnie, mediatorzy są marni, sędziowie nie kierują spraw do mediacji, a pełnomocnicy się na nią nie zgadzają.

Może i do niedawna ten stereotyp miał swoje uzasadnienie, lecz w ostatnim czasie zachodzą zmiany, w które nawet znawcom tematu trudno uwierzyć. Oto Sąd Okręgowy w Bydgoszczy w 2014 r. skierował 1/3 spraw gospodarczych do mediacji. Świetnie, ale jaka jest skuteczność mediacji? – zapytają ci, co w nic nie wierzą.


Pozostało jeszcze 68% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.