Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Szybciej, ale nie lepiej

Dawid Sześciło17.05.2016, 00:00; Aktualizacja: 17.05.2016, 06:25

Materializują się zapowiedzi sprzed kilku miesięcy o uproszczeniu i skróceniu rządowego procesu legislacyjnego - pisze dr Dawid Sześciło.

Reklama

Od początku kadencji obecnego parlamentu najważniejsze i najbardziej kontrowersyjne inicjatywy rządzącej większości (z wyjątkiem programu 500 plus) wchodziły na ścieżkę legislacyjną jako projekty poselskie. Przyczyna była prosta – rządowy proces decyzyjny był zbyt skomplikowany, a przede wszystkim na tyle czasochłonny, że zahamowałyby legislacyjny blitzkrieg. Już jednak kilka tygodni po wyborach pojawiły się zapowiedzi, że w niedługiej perspektywie rządowy proces legislacyjny czeka rewolucja.

Idea ta właśnie nabiera realnego kształtu. Na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się projekt zmian w regulaminie pracy rządu. Po pierwsze, zakłada on rezygnację z wymogu przygotowywania dla każdego projektu ustawy założeń, których przyjęcie przez Radę Ministrów poprzedzało podjęcie prac nad właściwym tekstem projektu. Po drugie, ocena skutków regulacji nie będzie już obejmowała tzw. testu regulacyjnego, czyli wstępnego rozpoznania, czy dany projekt wymaga regulacji i na kogo może ona ewentualnie wpływać. Po trzecie, zrezygnowano z wyraźnego przypisania szefowi KPRM odpowiedzialności za koordynację procesów oceny skutków regulacji. Po wejściu w życie znowelizowanego regulaminu pracy rządu będzie mógł się tym zajmować inny, wyznaczony członek Rady Ministrów.


Pozostało jeszcze 76% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.