Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Witajcie w PRL

Maciej Bobrowicz31.05.2016, 00:00; Aktualizacja: 31.05.2016, 06:57

Decyzja ministra w sprawie stawek niewątpliwie czyni sytuację klarowniejszą. Tygrys pokazał, że ma pazury i nie zawaha się ich użyć - pisze r.pr. Maciej Bobrowicz.

Reklama

Minister sprawiedliwości podjął decyzję o obniżeniu opłat za czynności adwokackie i radcowskie. Zapewne uczynił to pod wpływem lektury interpelacji poselskich. Treść tych interpelacji była przedziwna (pisałem już o tym w tekście „Na początek zabijmy wszystkich prawników”, Prawnik z 12 kwietnia 2016 r.). Przypomnę niektóre postawione tezy, są bowiem unikalne. Po pierwsze: wysokość wynagrodzenia uzależniona od wysokości przedmiotu sporu, a nie od złożoności sporu „jest krzywdząca względem obywateli”, a podwyżka (chodzi o podwyżkę z października 2015 r., która teraz ma zostać cofnięta – red.) spowoduje „ograniczenie dostępu do sądów”. Po drugie podwyżki będą miały „negatywny wpływ na gospodarkę”, bowiem koszty działalności „danego podmiotu wzrosną”, a „strona przegrana będzie zobligowana do uiszczenia podniesionych opłat, co przyczyni się do znacznego uszczuplenia jej środków finansowych, co w niektórych przypadkach może doprowadzić do bankructwa podmiotu”. Po trzecie podwyżki przyniosą korzyść jedynie prawnikom, czyli „przedstawicielom sektora nieprodukcyjnego”.

Przyjmuję, że powyższe argumenty trafiły do ministra sprawiedliwości, skoro postanowił on „zmniejszyć koszty zastępstwa procesowego”. Przeanalizujmy zatem po kolei, co stanie się po obniżce. Po pierwsze, zmniejszenie stawek nie zniesie zasady uzależnienia opłat od wysokości przedmiotu sporu, więc nie zmieni się nic w tym, o co wnosił poseł.


Pozostało jeszcze 57% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.