Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nie zabierajcie nam ''Palestry''

Jacek Dubois, Michał Zacharski07.06.2016, 00:00

Adwokatura pozostawia po sobie piękne karty w okresach próby, lecz gorzej radzi sobie w sytuacjach stabilności i spokoju - piszą adw. Jacek Dubois oraz aplikant adwokacki Michał Zacharski.

Reklama

Dyskusje na temat spraw ważnych dla adwokatury i środowiska adwokackiego cieszą, jednak zaczynają napawać też dreszczem niepokoju, gdy padają w ich ramach pomysły mogące doprowadzić do środowiskowego samozniszczenia i zdezawuowania tego, co przez pokolenia zdołaliśmy osiągnąć.

Niedawno przeczytaliśmy artykuł Stanisława Cara zatytułowany „Nasze zadania i program zamiast prospektu”: „(...) Adwokatura polska, która w dziejach naszego życia publicznego zapisała się nie jedną piękną kartą i która, bądź co bądź, szczycić się może wielowiekową chlubną tradycją – nie zdobyła sobie w Polsce Odrodzonej tego stanowiska, jakie z natury rzeczy jej właśnie w nowobudującem się państwie w udziale przypaść powinno. Złożywszy dwukrotnie świetne świadectwo swej żywotności w okresie okupacji podczas wielkiej wojny, przez wyłonienie z siebie w roku 1915 Sądownictwa Obywatelskiego, a następnie – przez wypełnienie najlepszymi swymi przedstawicielami pierwszej kadry sądownictwa polskiego w roku 1917 – adwokatura w dobie powojennej schodzi z widowni, usuwa się w cień, staje w drugim szeregu bojowników o jutro i rezygnuje bez walki z dotychczasowego swego przodującego w życiu publicznym stanowiska. Czemu przypisać należy to, że rola adwokatury w Polsce Odrodzonej stała się tak nikłą? (...) Nie ma wątpliwości, że sfera interesów, wśród której toczy się nurt naszego życia, zacieśniła się bardzo; pochłonięci troską o byt materialny oddaliśmy się zwykłej, szarej pracy zawodowej, zamknięci w czterech ścianach naszych kancelarii obniżyliśmy poziom naszych aspiracji społecznych i nie wytworzyliśmy z siebie zwartego stanu, świadomego swych wpływów i znaczenia, pozostając w rozproszeniu, zatomizowani i pozbawieni poczucia łączności i solidarności korporacyjnej – słowem – nie ma nas! A jednak... ileż to dziedzin z natury swej, z przeznaczenia do nas należy. Musimy tylko chcieć. Musimy stać się ciałem zwartym, znającym swój ciężar gatunkowy, musimy wyjść z zacisza naszych gabinetów, by wmieszać się w zgiełk życia publicznego, musimy z rozproszenia stać się korporacją, z luźno do siebie ustosunkowanych jednostek – stanem przepojonym samowiedzą i zmierzającym wytrwale w raz obranym kierunku. Jedną z dróg do tego celu prowadzących jest wymiana myśli, zapładniająca inicjatywą jednostki i budząca pragnienie czynu w zbiorowości. (...)”.

Powyższy tekst napisany został w 1924 r. Czytając go po ponad 90 latach, dostrzegamy pewną prawidłowość. Adwokatura pozostawia po sobie piękne karty w okresach próby, lecz gorzej radzi sobie w sytuacjach stabilności i spokoju. Wtedy jej znaczenie zaczyna być marginalizowane. Historia lubi się powtarzać: tak jak dla mecenasa Stanisława Cara najpiękniejsze karty historii adwokatury przypadały na okres I wojny światowej, tak dla następnych pokoleń na okresy II wojny światowej oraz stanu wojennego. Przecież to w latach 80. ubiegłego wieku adwokaci plasowali się na pierwszym miejscu wśród grup zawodowych cieszących się największym szacunkiem społecznym. Nasi starsi koledzy osiągnęli to, odważnie i bezkompromisowo występując w procesach stanu wojennego. Rolą adwokata jest bronić słabszych oraz potrzebujących, i naturalne jest, że w godzinach próby właściwe wywiązanie się z tego obowiązku jest nagradzane. Niepokojące jest jednak, co dostrzegł już przed laty Stanisław Car, że w okresie społecznego spokoju, gdy mniej jest zapotrzebowania na heroiczne czyny, a więcej na codzienną pracę, rola adwokatury zostaje zmarginalizowania, a sami adwokaci znikają niezauważani w cieniach swoich gabinetów.

I znów sytuacja opisana przed ponad 90 laty przez Stanisława Cara jak ulał pasuje do dziś. Cytowany artykuł ukazał się w inauguracyjnym numerze „Palestry”. Obecnie pojawiają się głosy, by to czasopismo naukowe – jako nikomu niepotrzebne i nieczytane – zamknąć, zaś zamiast niego utworzyć portal społecznościowy, na którym adwokaci mogliby wymieniać swoje poglądy. Zdaniem autorów takich pomysłów model czasopisma naukowego kłóci się z oczekiwaniami adwokatów, którzy jako praktycy nie potrzebują go i nie chcą, by nauka prawa rozwijała się za ich składkowe pieniądze.


Pozostało jeszcze 41% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.