Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Brzydkie słowo korporacja

Maciej Bobrowicz14.06.2016, 00:00; Aktualizacja: 14.06.2016, 06:33

Jeśli Polacy nie staną po stronie „swoich” prawników, sami będą zagrożeni. Bo zależni prawnicy ich nie obronią i sprawiedliwie nie osądzą - pisze r.pr. Maciej Bobrowicz.

Reklama

Sędziowie, adwokaci, radcowie prawni od zawsze uwierali rządzących. Mają swój samorząd. Swoje postępowania dyscyplinarne. Sami demokratycznie wybierają swoje władze. No i mają gwarancje niezależności. Niezależności od każdej władzy.

Kilka lat temu przyklejono nam etykietkę „korporacja”. Niby różnicy nie ma, ale dla tych, którzy manipulują opinią publiczną i nastrojami społecznymi, jest, i to zasadnicza. Z czym kojarzy się przeciętnemu Polakowi samorząd? Z piękną ideą samorządności, czyli z czymś pozytywnym. A korporacja? W zasadzie ma pejoratywne znaczenie. W powszechnym odbiorze to moloch bez uczuć, bezwzględny i bezlitosny byt, z którym trzeba walczyć, bo na pewno krzywdzi bezbronnego obywatela. Taką ma naturę.

Politycy doskonale wiedzą, że wystarczy użyć odpowiedniego słowa, by wzbudzić w odbiorcach pożądane emocje: sympatii, antypatii czy nienawiści. Tak działa stosowana przez nich narracja. Wszyscy w ewentualnym konflikcie staną w obronie słabszego. Łatwiej więc rozprawić się z korporacją niż z samorządem.


Pozostało jeszcze 72% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.