Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

"Palestra" wymaga powrotu do źródeł

Andrzej Nogal28.06.2016, 00:00; Aktualizacja: 28.06.2016, 06:46

Rolą adwokatury nie jest wydawanie znaczącej części budżetu samorządowego na rozwijanie nauki prawa w Polsce. To jest podstawowe zadanie uczelni prawniczych - pisze adw. Andrzej Nogal.

Reklama

Bardzo wiele osób z pietyzmem podchodzi do pamiątek z przeszłości. A to z zaciekawieniem ogląda pokazy bractw rycerskich, a to pieczołowicie pucuje syrenkę i w niedzielę jedzie nią przed oniemiałymi z wrażenia znajomymi. Albo też stawia na honorowym miejscu w domu przedwojenną maszynę do pisania. Wszystko to budzi szacunek. Gorzej jednak, gdy ktoś w imię przeszłości sprzeciwia się instalacji łazienki w domu, nie chce szczepić swoich dzieci albo zamierza maluchem pojechać na wczasy w Bułgarii.

Z uwagą przeczytałem artykuł kolegów Jacka Dubois i Michała Zacharskiego pod znamiennym tytułem „Nie zabierajcie nam »Palestry«” (Prawnik z 7 czerwca 2016 r.). Autorzy dowiedli, że alergicznie reagują na pomysły reformy najstarszego pisma polskiej adwokatury. Nie podobają się im postulaty odejścia od papieru i stworzenia wokół „Palestry” portalu społecznościowego dla polskich adwokatów. W sumie chcieliby zatrzymać ją w formie z lat 20. zeszłego stulecia. Z wyjątkiem, co ciekawe, jej obecnego profilu naukowego. Podkreślmy w tym miejscu, że zasadniczym celem adwokatury nie jest wydawanie znaczącej części budżetu samorządowego na rozwijanie nauki prawa w Polsce. To jest podstawowe zadanie uczelni prawniczych.

Przedwojenni adwokaci oniemieliby ze zdziwienia, gdyby 90 lat temu ktoś im powiedział, w jakim kierunku ewoluować będzie „Palestra”. Została przecież powołana w celu stworzenia platformy do dyskusji samorządowej o adwokaturze i dla adwokatury. Zamiast tego, za ciężko zarobione przez adwokatów pieniądze, wydawane jest dziś czasopismo naukowe, aby niektórzy naukowcy mieli gdzie publikować swoje artykuły, dające im punkty niezbędne w dalszej karierze, a jednocześnie pchające naprzód polską naukę prawa.


Pozostało jeszcze 52% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.