Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wybiórcza pamięć ministra Ziobry

Ewa Szadkowska12.07.2016, 09:49; Aktualizacja: 12.07.2016, 10:17
 • Wyślij
 • Drukuj

Reklama

KOMENTARZ

Był sobie pewien sędzia, który spowodował wypadek drogowy. Brzemienny w skutkach, bo kobieta, która w nim ucierpiała, została kaleką. Na ukaranie sprawcy czekała jednak długie 12 lat. Postępowanie się ślimaczyło, bo mężczyznę chronił immunitet – najpierw sędziowski, a potem prokuratorski, i jakoś brakowało wszystkim woli, by tę przeszkodę usunąć.

Pomogła publikacja jednego z tabloidów, który odkurzył sprawę, gdy sprawca wypadku został... ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w jednej osobie. Po tekście i fali krytyki odszedł z rządu w niesławie.

Pamiętam zwłaszcza pełne oburzenie głosy prominentnych przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, że wysokim urzędnikiem państwowym nie może być ktoś, kto ma prokuratora na karku i zasłania się immunitetem. Zgadzałam się z tymi opiniami w pełni, choć oczywiście w tle czaiła się polityka: władzę sprawowała wówczas lewica, a PiS był w opozycji i liczył na zwycięstwo w kolejnych wyborach.

Dlaczego o tym piszę? Bo bohater tej historii, dziś członek Krajowej Rady Prokuratorów powołany w jej skład przez Zbigniewa Ziobrę, właśnie został przewodniczącym zespołu, który ma opracować nowe zasady etyki zawodowej śledczych. Gdy przeczytałam o tym informację, najpierw przetarłam oczy ze zdumienia, a potem postanowiłam sprawdzić, czy w radzie i na innych prokuratorskich szczeblach znają przeszłość swojego kolegi.

Okazało się, że znają. Ale byłego ministra cenią, lubią, uważają za świetnego i zasłużonego fachowca. Najdalej poszedł pracownik biura prasowego Prokuratury Krajowej, podkreślając, że skazanie (na półtora roku więzienia z zawieszeniem na dwa lata) dotyczyło przestępstwa nieumyślnego, uległo już dawno zatarciu, a więc uważa się je za niebyłe, a tak w ogóle to błąd może się zdarzyć każdemu.

Sprawa wygląda więc z grubsza następująco: 1) albo w prokuraturze nikt nie pomyślał o tym, że opracowywanie zasad etycznych i dawne kłopoty z prawem nie bardzo idą w parze, 2) albo ktoś o tym pomyślał, uznając jednak, że ciemny lud wszystko kupi, 3) albo wśród ponad 6 tys. prokuratorów w Polsce nie ma osoby bez wyroku, choćby i zatartego.

I teraz mały quiz: który z powyższych wariantów przyczyni się do poprawy tak ponoć wszystkim leżącego na sercu wizerunku wymiaru sprawiedliwości? ©?

Ewa Szadkowska

Ewa Szadkowska

źródło: DGP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.