Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Świadkowie demokracji (u drzwi)

12.07.2016, 14:59; Aktualizacja: 12.07.2016, 15:22
 • Wyślij
 • Drukuj

Nie stworzyliśmy w Polsce czegoś na kształt patriotyzmu konstytucyjnego, przekonania o ważności, a może i dumy z istnienia zbioru zasad ważniejszych niż zwykłe prawo - pisze Łukasz Bojarski, prezes INPRIS.

Reklama

W swoim  najnowszym felietonie w tygodniku Prawnik zastanawia się on nad tym, dlaczego obywatele tak mało wiedzą o ustawie zasadniczej i jak niewielkie pojęcie mamy o roli i znaczeniu TK.

"Niektórzy zaczęli się zresztą bić w piersi, uznając, że nie wykonano odpowiedniej pracy edukacyjnej, że nie stworzyliśmy w Polsce czegoś na kształt patriotyzmu konstytucyjnego, przekonania o ważności, a może i dumy z istnienia zbioru zasad ważniejszych niż zwykłe prawo, zbioru przyjętego w referendum. Nie jest tak, że nie poświęcano temu zagadnieniu czasu. Były liczne działania organizacji pozarządowych, a także niektórych przedstawicieli świata akademickiego (że wspomnę książki „Po co ludziom konstytucja” prof. Ewy Łętowskiej czy „Twoja konstytucja” prof. Wiktora Osiatyńskiego). Problematykę konstytucyjną włączano do szkolnych programów, pewną pracę wykonywał sam Trybunał Konstytucyjny poprzez Wszechnicę Konstytucyjną czy organizowanie (co zaczęto robić od pewnego momentu) spotkań dla mediów po ogłoszeniu wyroku." - pisze Bojarski.

Jego zdaniem to właśnie prawnikom przypada szczególne zadanie, jeśli chodzi o obywatelską edukację na temat ustawy zasadniczej i trybunału. Podaje też kilka przykładów wartych odnotowania akcji w jej ramach. "Niezwykłą inicjatywą okazał się niedawny „Tydzień konstytucyjny” zorganizowany przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Ponad 270 prawników różnych specjalności z całej Polski (adwokatów, radców, sędziów, ale i notariuszy, pracowników naukowych i aplikantów), którzy zgłaszali się na ochotnika w ramach symbolicznego tygodnia (bo trwał on dłużej), odwiedziło 215 szkół (gimnazjów i liceów) i przeprowadziło tam zajęcia dla prawie 13 tys. uczniów. Zajęcia poświęcone były ustawie zasadniczej i TK, dyskusji o sprawach kontrowersyjnych, debacie wymagającej refleksji i poszukiwania argumentów. Nie polityka była tematem zajęć, nie bieżące spory wokół TK, lecz ciekawe sprawy, podobne do tych, które kiedyś trybunał rozstrzygał i które, jak zakładano (i co się sprawdziło), mogą być interesujące dla młodzieży." - pisze prawnik.

Działania edukacyjne prowadzi też Fundacja Helsińska, która zorganizowała udostępnione na YouTube webinarium pt. „Po co ludziom konstytucja?”. "Inny godny polecenia przykład działań Fundacji Helsińskiej to opatrzone zabawnymi i ciekawymi rysunkami zestawienie krótkich informacji o TK pt. „8 mitów w dyskusji na temat Trybunału Konstytucyjnego”. Jednym z celów podejmowanych przez fundację działań jest uprzystępnianie obywatelom orzecznictwa TK i pokazywanie, że orzeka on w sprawach zwykłych ludzi, broniąc ich przed samowolą władzy. Z podobną inicjatywą wystąpił także rzecznik praw obywatelskich, publikując na swojej stronie internetowej opracowane przystępnym językiem informacje o tym, w jakich życiowych sprawach wniesionych przez biuro RPO i jak orzekał TK." - pisze Bojarski.

Cały felieton dostępny na edgp.gazetaprawna.pl

EŚ 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.