Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nowa ustawa o sędziach TK, czyli stwarzanie warunków do deprawacji władzy

Maciej Gutowski, Piotr Kardas06.10.2016, 07:19; Aktualizacja: 06.10.2016, 08:38

Kolejnej poselskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego nie chciała przyjąć nawet strona internetowa Sejmu. Projekt ustawy o statusie sędziów TK pojawiał się i znikał, alarmując, że wbrew zapowiedziom nie zawiera on jedynie porządkującej i niekontrowersyjnej materii.

Reklama

opinia

W odróżnieniu od poprzednich, niekonstytucyjnych przedsięwzięć „naprawczych” TK, nie można go ocenić jako dokumentu zawierającego jednoznacznie złe rozwiązania. Jednak część propozycji rodzi poważne wątpliwości. Dotyczy to przede wszystkim rozwiązań, które stanowiąc wyraz niepokojącej tendencji do politycznego zawłaszczania materii kostytucyjnie zastrzeżonej dla władzy sądowniczej.

W tym obszarze projekt zawiera dwie kategorie budzących zastrzeżenia przepisów. Pierwsza obejmuje propozycje, które zmierzają do wyłączenia kontroli konstytucyjności regulacji dotyczących sędziów TK. Druga zaś to rozwiązania budujące mechanizmy politycznego nacisku na sędziów trybunału. Obydwie grupy są groźne z punktu widzenia obywateli. Ich przyjęcie prowadzić będzie do osłabienia samodzielności sędziów oraz ograniczenia sprawowania społecznej kontroli nad władzą. To zaś stwarza warunki do deprawacji władzy.


Pozostało jeszcze 78% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.