Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

1 tys. zł za śmierć dziadka to za mało

12.03.2015, 04:18

Sąd decydując o wysokości zadośćuczynienia musi brać pod uwagę intensywność cierpień spowodowaną śmiercią członka najbliższej rodziny. Na ocenę stopnia bólu nie wpływa jednak to, czy taki krewny korzysta z pomocy psychologa, czy też samodzielnie radzi sobie z całą sytuacją.

Reklama

J.T. wniosła do sądu powództwo przeciwko towarzystwu ubezpieczeniowemu o zapłatę zadośćuczynienia w wysokości 10 tys. zł. Kwota miała jej zrekompensować śmierć dziadka, który zginął potrącony przez samochód. Kobieta pozostawała z nim w bardzo bliskich relacjach. Wraz z mężem i dzieckiem mieszkali z nim w jednym domu. Dziadek wspierał też J.T. finansowo. Pomagał w wychowaniu jej córki i służył radą w podejmowani decyzji życiowych. Dlatego kobieta bardzo przeżyła jego śmierć. Miała trudności ze snem i przez długi czas była niestabilna emocjonalnie. Pomimo upływu czasu powódka w dalszym ciągu odczuwa jego brak w swoim życiu.


Pozostało jeszcze 73% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.