Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Roszczenie o zachowek może stanowić nadużycie prawa

Paulina Szewioła17.03.2015, 06:59; Aktualizacja: 01.04.2015, 11:37

Miarkowanie zachowku powinno być na tyle znaczne, aby podkreślić funkcję tej instytucji, która polega m.in. na przestrzeganiu zasady, że prawo powinno czynić to, co dobre i słuszne – uznał Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.

Reklama

M.P. miała dwie córki B.K. i G.P., jednak zdecydowanie bliższe relacje łączyły ją z wnukiem P.P. Odwiedzał on babcię kilka razy w tygodniu. A kiedy u kobiety zdiagnozowano chorobę Alzheimera, wraz z żoną i synem przeprowadził się do niej. Mieszkanie było wtedy bardzo zaniedbane. A P.P. zaczął je stopniowo odnawiać i naprawiać zepsute sprzęty. Z własnej kieszeni uregulował także zaległości w opłatach czynszowych. Kilka lat później wyłożył środki na wykup mieszkania. B.K. rzadko odwiedzała swoją matkę. A gdy już dochodziło do spotkań, często kończyły się one awanturą. Ze względu na bliskie relacje jakie łączyły M.P. z wnukiem zdecydowała się darować mu lokal, w którym wspólnie mieszkali. Niedługo potem P.P. za zgodą M.P. podjął decyzję o przeprowadzeniu w nim generalnego remontu. Prace objęły każde pomieszczenie w mieszkaniu. Wymieniono instalację elektryczną i sanitarną, zamontowano nowe okna, odnowiono podłogi oraz położono nowe płytki w łazience.
Z biegiem czasu zaburzenia pamięci u M.P. zaczęły postępować. Stała się agresywna i nie rozpoznawała członków swojej rodziny. Gdy zmarła koszty pogrzebu z własnej kieszeni ponownie pokrył P.P. ponieważ świadczenie z ZUS okazało się niewystarczające.


Pozostało jeszcze 64% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.