Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

TK: Sędzia może orzekać więcej niż raz w tej jednej sprawie

16.04.2015, 15:44; Aktualizacja: 16.04.2015, 16:06

Przepis kodeksu postępowania karnego, który nie przewiduje możliwości wyłączenia sędziego od ponownego udziału w postępowaniu apelacyjnym, nawet jeśli uczestniczył on w wydaniu orzeczenia uchylającego wyrok sądu I instancji i przekazującego sprawę do ponownego rozpoznania, jest zgodny z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Reklama

Zdaniem trybunału art. 40 par. 1 pkt. 7 k.p.k. w zakresie, w jaki nie wyznacza sędziemu obowiązku wyłączenia się ze sprawy w takiej sytuacji, mieści się w ramach gwarantowanego konstytucyjnie prawa do bezstronnego sądu. 


Pozostało jeszcze 58% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.