Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wicepremier PRL znów odpowie przed sądem

17.04.2015, 13:48; Aktualizacja: 17.04.2015, 14:05

Sąd Najwyższy uwzględnił kasację prokuratora i uchylił zaskarżony wyrok sądu apelacyjnego, który uniewinnił wicepremiera Stanisława Kociołka od zarzutu popełnienia przestępstwa w związku z jego kierowniczą rolą w tłumieniu protestów robotniczych na wybrzeżu w grudniu 1970 r.

Reklama

Oznacza to, że sprawa zostanie ponownie rozpoznana przez Sąd Okręgowy w Gdańsku, który w kwietniu 2013 r. uznał, że materiał dowodowy nie wykazał, że działania 81-letniego dziś Kociołka przyczyniły się do tragedii. Sędzia Agnieszka Wysokińska-Walczak powiedziała wówczas, że "w świadomości społecznej utrwaliło się przekonanie, że robotnicy poszli do pracy 17 grudnia na skutek przemówienia wicepremiera Kociołka. Należy wyraźnie podkreślić, że przemówienie nie miało na celu nakłonienie robotników do przyjścia do pracy, ale do podjęcia pracy". Jednocześnie podkreśliła, że mimo protestów robotnicy przychodzili do stoczni codziennie (nawet jeśli część odmawiała pracy), co oznacza, że nie można mówić o związku między przemówieniem wicepremiera a masakrą w Gdyni.W czerwcu 2014 r. wyrok sądu I instancji podtrzymał sąd odwoławczy.


Pozostało jeszcze 0% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.