Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wobec impulsywnych prawników trzeba mieć tolerancję

27.04.2015, 06:37; Aktualizacja: 27.04.2015, 08:06

Policja nie może zatrzymać adwokata tylko dlatego, że w sylwestra podczas udzielania pomocy swojemu klientowi, zachowywał się w sposób nadpobudliwy – wynika z wyroku trybunału strasburskiego.

Reklama

13 lat temu Daniel François ,adwokat z Paryża, został wezwany do komisariatu policji w związku z zatrzymaniem jego małoletniego klienta. Po przybyciu na miejsce między nim a funkcjonariuszką dyżurną wywiązała się kłótnia dotycząca pisemnego protokołu przesłuchania. Sprzeczka ostatecznie skończyła się zatrzymaniem prawnika. Policjantka dodatkowo nakazała wykonanie pełnej kontroli osobistej mężczyzny oraz przeprowadzenia u niego badania na obecność alkoholu we krwi (wynik testu okazał się negatywny). Jak tłumaczyła potem, zatrzymanie adwokata było konieczne, gdyż ten zachowywał się względem niej bardzo agresywnie.

François nie zgodził się z tą wersją przebiegu zdarzeń i złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez funkcjonariuszkę. Sąd I instancji umorzył jednak postępowanie, a jego decyzję potrzymał sąd apelacyjny. Uznał on, że relacje adwokata i policjantki nie są ze sobą sprzeczne, a przeszukanie i test na obecność alkoholu we krwi można uzasadnić nadpobudliwym zachowanie prawnika (zwłaszcza że potyczki w komisariacie doszło w sylwestra). Kolejny sąd nie uwzględnił też kasacji adwokata.


Pozostało jeszcze 51% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.