Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Podarcie i podpalenie testamentu nic nie da

28.04.2015, 06:50

Spadkodawca nie może odwołać testamentu notarialnego poprzez zniszczenie jego wypisu - uznał Sąd Okręgowy w Siedlcach.

Reklama

Sprawa dotyczy mężczyzny, który w marcu 2001 r. sporządził testament przed notariuszem. Do całości spadku powołał w nim M.S. i G.M. W maju 2013, poważnie chory spadkodawca poprosił o dostarczenie mu wypisu testamentu, który był przechowywany przez jego siostrę. Na jej oczach podarł go i spalił. W ocenie Sądu Rejonowego w Siedlcach w ten sposób skutecznie odwołał testament. W związku z powyższym spadkobiercy powinni dziedziczyć na podstawie ustawy. Sąd w uzasadnieniu powołał się na orzeczenie SN z 30 czerwca 1972 ( sygn. I CR 403/72), zgodnie z którym wypis testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego jest równoznaczny z oryginałem. Z tego powodu zdaniem SR w Siedlcach zniszczenie wypisu przez spadkodawcę było tożsame ze zniszczeniem oryginału. A to z kolei skutkowało ważnym odwołaniem testamentu.

Apelację od orzeczenia złożył G.M. A SO w Siedlcach ją uwzględnił. Uznał bowiem, że wbrew temu co twierdzi sąd I instancji, nie doszło do skutecznego odwołania testamentu.


Pozostało jeszcze 61% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.