Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Podarcie i podpalenie testamentu nic nie da

28.04.2015, 06:50

Spadkodawca nie może odwołać testamentu notarialnego poprzez zniszczenie jego wypisu - uznał Sąd Okręgowy w Siedlcach.

Reklama

Sprawa dotyczy mężczyzny, który w marcu 2001 r. sporządził testament przed notariuszem. Do całości spadku powołał w nim M.S. i G.M. W maju 2013, poważnie chory spadkodawca poprosił o dostarczenie mu wypisu testamentu, który był przechowywany przez jego siostrę. Na jej oczach podarł go i spalił. W ocenie Sądu Rejonowego w Siedlcach w ten sposób skutecznie odwołał testament. W związku z powyższym spadkobiercy powinni dziedziczyć na podstawie ustawy. Sąd w uzasadnieniu powołał się na orzeczenie SN z 30 czerwca 1972 ( sygn. I CR 403/72), zgodnie z którym wypis testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego jest równoznaczny z oryginałem. Z tego powodu zdaniem SR w Siedlcach zniszczenie wypisu przez spadkodawcę było tożsame ze zniszczeniem oryginału. A to z kolei skutkowało ważnym odwołaniem testamentu.

Apelację od orzeczenia złożył G.M. A SO w Siedlcach ją uwzględnił. Uznał bowiem, że wbrew temu co twierdzi sąd I instancji, nie doszło do skutecznego odwołania testamentu.


Pozostało jeszcze 61% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Spór wokół TK

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.