Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Gejowska para wygrywa z matką walkę o dziecko

06.05.2015, 15:45; Aktualizacja: 08.05.2015, 16:09
 • Wyślij
 • Drukuj

Matka, która zgodziła zgodziła się zostać surogatką pary gejowskiej, a potem odmówiła oddania im urodzonego dziecka, będzie musiała jednak dotrzymać nieformalnej umowy - zdecydował brytyjski sąd wyższej instancji (high court).

Reklama

Kobieta dowodziła przed sądem, że zanim zaszła w ciążę porozumiała się z genetycznym ojcem rocznej już dziewczynki, że pozostanie jej głównym rodzicem i opiekunem. Mężczyzna zarzucał jej kłamstwo, twierdząc, iż od początku była wyłącznie mowa o tym, że on i jego życiowy partner będą rodzicami dziecka, a matka będzie mogła ogrywać w jego życiu pewną rolę. Sąd przychylił się do tej argumentacji i nakazał kobiecie przekazanie dziewczynki pod opiekę pary.

Zgodnie z brytyjskim prawem wszelkie odpłatne formy macierzyństwa zastępczego są niedozwolone. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie zawieraniu nieformalnych porozumień. Para, która chce uzyskać formalną władzę rodzicielską nad dzieckiem urodzonym przez surogatkę, musi złożyć odpowiedni wniosek do sądu w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka oraz spełniać szereg kryteriów. Przede wszystkim zaś zgodę musi wyrazić matka genetyczna. Nawet wówczas sądy mają pewien margines swobody, gdyż muszą przede wszystkim wziąć pod uwagę co leży w najlepszym interesie dziecka. Porozumienia zawartego między matką a parą, której urodziła dziecko, nie można wyegzekwować przed sądem, ale ten może potraktować je jako istotny dowód.

EŚ/The Guardian

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.