Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Gejowska para wygrywa z matką walkę o dziecko

06.05.2015, 15:45; Aktualizacja: 08.05.2015, 16:09
 • Wyślij
 • Drukuj

Matka, która zgodziła zgodziła się zostać surogatką pary gejowskiej, a potem odmówiła oddania im urodzonego dziecka, będzie musiała jednak dotrzymać nieformalnej umowy - zdecydował brytyjski sąd wyższej instancji (high court).

Reklama

Kobieta dowodziła przed sądem, że zanim zaszła w ciążę porozumiała się z genetycznym ojcem rocznej już dziewczynki, że pozostanie jej głównym rodzicem i opiekunem. Mężczyzna zarzucał jej kłamstwo, twierdząc, iż od początku była wyłącznie mowa o tym, że on i jego życiowy partner będą rodzicami dziecka, a matka będzie mogła ogrywać w jego życiu pewną rolę. Sąd przychylił się do tej argumentacji i nakazał kobiecie przekazanie dziewczynki pod opiekę pary.

Zgodnie z brytyjskim prawem wszelkie odpłatne formy macierzyństwa zastępczego są niedozwolone. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie zawieraniu nieformalnych porozumień. Para, która chce uzyskać formalną władzę rodzicielską nad dzieckiem urodzonym przez surogatkę, musi złożyć odpowiedni wniosek do sądu w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka oraz spełniać szereg kryteriów. Przede wszystkim zaś zgodę musi wyrazić matka genetyczna. Nawet wówczas sądy mają pewien margines swobody, gdyż muszą przede wszystkim wziąć pod uwagę co leży w najlepszym interesie dziecka. Porozumienia zawartego między matką a parą, której urodziła dziecko, nie można wyegzekwować przed sądem, ale ten może potraktować je jako istotny dowód.

EŚ/The Guardian

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.