Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prawnik wie najlepiej do czego służy testament

Ewa Maria Radlińska07.05.2015, 07:15; Aktualizacja: 07.05.2015, 15:46

Sam fakt, że spadkodawca informował otoczenie o tym, że zamierza sporządzić testament nie jest podstawą do ustalenia, że faktycznie spisał on swoją ostatnią wolę - uznał Sąd Okręgowy w Poznaniu.

Reklama

Chodziło o spadek po renomowanej prawniczce specjalizującej się w obsłudze podmiotów gospodarczych. Przed śmiercią kobieta prowadziła kancelarię radcowską w Poznaniu. Oprócz tego zajmowała się również działalnością biznesową. Była m.in. wspólnikiem kilku spółek oraz prokurentem w spółkach, a także prezesem zarządu dwóch firm. Od 2006 r. w jej kancelarii pracował pewien radca prawny z którym po roku nawiązała bliższą znajomość. Zamieszkali razem. W 2010 r. u radczyni zdiagnozowano złośliwy nowotwór piersi. Rokowania co do leczenia były bardzo złe, kobieta miała od początku świadomość, że choroba jest nieuleczalna. Kilkakrotnie w rozmowach z członkami rodziny i znajomymi poruszała kwestię rozdysponowania jej majątku na wypadek śmierci. Wspominała m.in., że sporządzi testamentu, w którym do spadku powoła siostrę oraz swojego partnera. Ostatecznie nigdy nikomu nie okazała testamentu. No i niedługo przed śmiercią wstąpiła w związek małżeński z prawnikiem.


Pozostało jeszcze 81% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.