Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Masowe podsłuchy telefoniczne nielegalne

12.05.2015, 10:39; Aktualizacja: 12.05.2015, 11:42

Masowe gromadzenie danych telefonicznych przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA) jest bezprawne - uznał jednogłośnie federalny sąd apelacyjny w Waszyngtonie, przekreślając tym samym decyzję sądu I instancji. Zdaniem sądu odwoławczego rząd zbyt rozszerzająco interpretował przepisy tylko po to, aby umożliwić prowadzenie podsłuchów na "zdumiewającą skalę".

Reklama

W swojej prawie 100-stronnicowej decyzji sąd apelacyjny nie pozostawił żadnych wątpliwości, że program masowego zbierania danych telefonicznych przez NSA wyszedł daleko poza upoważnienie, jakie znalazło się kontrowersyjnej ustawie antyterrorystycznej znanej jako Patriot Act. W szczególności zaś sąd jednoznacznie odrzucił rządową interpretację tzw. sekcji 215, którą administracja George'a W. Busha od 2006 r. przywoływała jako podstawę prawną gromadzenia informacji o rozmowach telefonicznych. Wszystko to odbywało się przy współpracy z największymi firmami telefonicznymi dostarczającymi NSA danych o tym, kto dzwonił, jak długo i kiedy rozmawiał. Sąd apelacyjny stwierdził, że praktyka ta miała charakter bezprawny, gdyż opierała się na wadliwej, zbyt daleko idącej wykładni przepisów.


Pozostało jeszcze 50% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.