Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Masowe podsłuchy telefoniczne nielegalne

12.05.2015, 10:39; Aktualizacja: 12.05.2015, 11:42

Masowe gromadzenie danych telefonicznych przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA) jest bezprawne - uznał jednogłośnie federalny sąd apelacyjny w Waszyngtonie, przekreślając tym samym decyzję sądu I instancji. Zdaniem sądu odwoławczego rząd zbyt rozszerzająco interpretował przepisy tylko po to, aby umożliwić prowadzenie podsłuchów na "zdumiewającą skalę".

Reklama

W swojej prawie 100-stronnicowej decyzji sąd apelacyjny nie pozostawił żadnych wątpliwości, że program masowego zbierania danych telefonicznych przez NSA wyszedł daleko poza upoważnienie, jakie znalazło się kontrowersyjnej ustawie antyterrorystycznej znanej jako Patriot Act. W szczególności zaś sąd jednoznacznie odrzucił rządową interpretację tzw. sekcji 215, którą administracja George'a W. Busha od 2006 r. przywoływała jako podstawę prawną gromadzenia informacji o rozmowach telefonicznych. Wszystko to odbywało się przy współpracy z największymi firmami telefonicznymi dostarczającymi NSA danych o tym, kto dzwonił, jak długo i kiedy rozmawiał. Sąd apelacyjny stwierdził, że praktyka ta miała charakter bezprawny, gdyż opierała się na wadliwej, zbyt daleko idącej wykładni przepisów.


Pozostało jeszcze 50% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.