Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędzia po zakończeniu rozprawy nie musi uważać na słowa

Paulina Szewioła28.05.2015, 06:04; Aktualizacja: 28.05.2015, 10:31

Sędzia, który oświadczył świadkowi, że nie interesuje go jego wniosek o zwrot kosztów dojazdu na rozprawę, nie odpowie dyscyplinarnie - uznał Sąd Najwyższy.

Reklama

Sędzia sądu rejonowego został obwiniony o to, że na żądanie świadka L.Z. domagającego się zwrotu kosztów przejazdu do sądu oświadczył, że kwestia ta go nie interesuje, a ze swoim wnioskiem może zwrócić się do wierzyciela. Następnie nakazał mężczyźnie opuścić salę, nie wydając żądnej merytorycznej decyzji w tym względzie. Cała sytuacja miała miejsce już po zamknięciu rozprawy. Incydent skończył się wytoczeniem postępowania dyscyplinarnego sędziemu.

Sąd Apelacyjny - Sąd Dyscyplinarny uniewinnił go jednak od popełnienia zarzucanego mu czynu. W uzasadnieniu wskazał, że świadek nie mógł złożyć wniosku o zwrot kosztów podróży w toku rozmowy z obwinionym, gdyż odbyła się ona już po zakończeniu rozprawy - a zatem w trybie nieformalnym. Zaznaczył, że co prawda udzielnie przez sędziego informacji sprzecznej z art. 92 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych było niewłaściwe i niefrasobliwe, to jednak nie naruszyło przepisów art. 277 k.p.c. oraz art. 85 ust. 1 i art. 87 ust. 1 wspomnianej wyżej ustawy.


Pozostało jeszcze 61% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.