Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędzia po zakończeniu rozprawy nie musi uważać na słowa

Paulina Szewioła28.05.2015, 06:04; Aktualizacja: 28.05.2015, 10:31

Sędzia, który oświadczył świadkowi, że nie interesuje go jego wniosek o zwrot kosztów dojazdu na rozprawę, nie odpowie dyscyplinarnie - uznał Sąd Najwyższy.

Reklama

Sędzia sądu rejonowego został obwiniony o to, że na żądanie świadka L.Z. domagającego się zwrotu kosztów przejazdu do sądu oświadczył, że kwestia ta go nie interesuje, a ze swoim wnioskiem może zwrócić się do wierzyciela. Następnie nakazał mężczyźnie opuścić salę, nie wydając żądnej merytorycznej decyzji w tym względzie. Cała sytuacja miała miejsce już po zamknięciu rozprawy. Incydent skończył się wytoczeniem postępowania dyscyplinarnego sędziemu.

Sąd Apelacyjny - Sąd Dyscyplinarny uniewinnił go jednak od popełnienia zarzucanego mu czynu. W uzasadnieniu wskazał, że świadek nie mógł złożyć wniosku o zwrot kosztów podróży w toku rozmowy z obwinionym, gdyż odbyła się ona już po zakończeniu rozprawy - a zatem w trybie nieformalnym. Zaznaczył, że co prawda udzielnie przez sędziego informacji sprzecznej z art. 92 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych było niewłaściwe i niefrasobliwe, to jednak nie naruszyło przepisów art. 277 k.p.c. oraz art. 85 ust. 1 i art. 87 ust. 1 wspomnianej wyżej ustawy.


Pozostało jeszcze 61% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.