Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zatrudnieni na śmieciówkach mogą tworzyć związki zawodowe

02.06.2015, 13:32; Aktualizacja: 02.06.2015, 18:01

Przepisy ustawowe wykluczające pracowników zatrudnionych na umowach zleceniach z grona podmiotów uprawnionych do organizowania i wstępowania do związków zawodowych, są niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Reklama

Tym samym TK przychylił się do argumentacji inicjatora skargi OPZZ, które ograniczenie prawa do zrzeszania się osób wykonujących pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy, jest sprzeczne z gwarancjami zawartymi w art. 12 i art. 59 ust. 1 konstytucji oraz konwencją  Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącą wolności związkowej i ochrony praw związkowych.


Pozostało jeszcze 68% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.