Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sąd dyscyplinarny sobie, a sąd powszechny sobie

Paulina Szewioła03.06.2015, 07:18; Aktualizacja: 03.06.2015, 12:40

Nie można automatycznie uznać, że stwierdzone przez sąd dyscyplinarny zaniedbania po stronie adwokata, doprowadziły do jakiejkolwiek szkody po stronie jego klienta - uznał Sąd Okręgowy w Gdańsku.

Reklama

Sprawa dotyczy adwokata, który nie załączył stosownego pełnomocnictwa procesowego do złożenia skargi kasacyjnej. A wezwany do uzupełnienia braków w tym zakresie, nie uczynił tego. Przez co sąd odrzucił skargę kasacyjną jego klienta, o czym pełnomocnik nie poinformował swego mocodawcy. Dlaczego? Mecenas argumentował, że przy okazji wezwania do uzupełnienia braków formalnych, ponownie zapoznał się z treścią tego pisma procesowego i stwierdził, że nie ma ono szans na powodzenie. Dlatego też pozostał bierny. Dodał także, że z umowy o zastępstwo procesowe nie wynikało, że jest on zobowiązany do wnoszenia skargi kasacyjnej w imieniu reprezentowanej spółki. Podkreślił również, że wielokrotnie próbował skontaktować się z klientem, aby mu powiedzieć jak sprawy wyglądają, ale bezskutecznie.

A to jeszcze nie wszystko. W innej sprawie tego samego klienta adwokat odmówił sporządzenia apelacji, a o tym fakcie poinformował swojego mocodawcę na trzy dni przed upływem terminu do wniesienia tego środka zaskarżenia. Przez co jego klient był zmuszony samodzielnie wnieść odwołanie od wyroku sądu pierwszej instancji.


Pozostało jeszcze 78% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.