Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sąd dyscyplinarny sobie, a sąd powszechny sobie

Paulina Szewioła03.06.2015, 07:18; Aktualizacja: 03.06.2015, 12:40

Nie można automatycznie uznać, że stwierdzone przez sąd dyscyplinarny zaniedbania po stronie adwokata, doprowadziły do jakiejkolwiek szkody po stronie jego klienta - uznał Sąd Okręgowy w Gdańsku.

Reklama

Sprawa dotyczy adwokata, który nie załączył stosownego pełnomocnictwa procesowego do złożenia skargi kasacyjnej. A wezwany do uzupełnienia braków w tym zakresie, nie uczynił tego. Przez co sąd odrzucił skargę kasacyjną jego klienta, o czym pełnomocnik nie poinformował swego mocodawcy. Dlaczego? Mecenas argumentował, że przy okazji wezwania do uzupełnienia braków formalnych, ponownie zapoznał się z treścią tego pisma procesowego i stwierdził, że nie ma ono szans na powodzenie. Dlatego też pozostał bierny. Dodał także, że z umowy o zastępstwo procesowe nie wynikało, że jest on zobowiązany do wnoszenia skargi kasacyjnej w imieniu reprezentowanej spółki. Podkreślił również, że wielokrotnie próbował skontaktować się z klientem, aby mu powiedzieć jak sprawy wyglądają, ale bezskutecznie.

A to jeszcze nie wszystko. W innej sprawie tego samego klienta adwokat odmówił sporządzenia apelacji, a o tym fakcie poinformował swojego mocodawcę na trzy dni przed upływem terminu do wniesienia tego środka zaskarżenia. Przez co jego klient był zmuszony samodzielnie wnieść odwołanie od wyroku sądu pierwszej instancji.


Pozostało jeszcze 78% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.