Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Trybunał Praw Człowieka pozwolił lekarzom na odłączenie od aparatury Francuza w śpiączce

05.06.2015, 15:59; Aktualizacja: 08.06.2015, 10:35
 • Wyślij
 • Drukuj

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zezwolił na odłączenie pacjenta od aparatury, od wielu lat utrzymującej go przy życiu. Vincent Lambert w takim stanie przebywa od wypadku, jakiemu uległ siedem lat temu. Odłączenie od apartury nie nastąpi jednak szybko ze względu na francuskie procedury prawno-medyczne.

Reklama

Jeden z adwokatów matki pacjenta, która chce, aby lekarze dalej sztucznie utrzymywali go przy życiu, skrytykował decyzję, jaka zapadła w Strasburgu, gdyż - jego zdaniem - wyrok zostawia bezbronnych chorych na pastwę losu. Zapewnił, że prawnicy i ich klientka nie pozwolą, aby jakieś - jak to ujął - "czarno-białe togi" skazywały Vincenta Lamberta na śmierć. Dodał, że nie pozwolą oni na zamordowanie niewinnego człowieka. Oświadczył, że walka o to dopiero się rozpoczyna.

Żona pacjenta Rachel twierdzi, że mąż nigdy nie chciałby być sztucznie utrzymywany przy życiu. Podobne stanowisko reprezentuje lekarz, który przez wiele lat opiekował się pacjentem. Jego zdaniem, decyzja, jaka zapadła w Strasburgu, jest małym krokiem dla Vincenta Lamberta i jego żony na drodze do odłączenia pacjenta od urządzeń podtrzymujących przy życiu, ale też - jego zdaniem - wielkim skokiem dla człowieka, humanizmu i medycyny. W podobnej sytuacji jak Vincent Lambert jest we Francji ponad tysiąc pacjentów.

Źródło:IAR
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.