Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Trybunał Praw Człowieka pozwolił lekarzom na odłączenie od aparatury Francuza w śpiączce

05.06.2015, 15:59; Aktualizacja: 08.06.2015, 10:35
 • Wyślij
 • Drukuj

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zezwolił na odłączenie pacjenta od aparatury, od wielu lat utrzymującej go przy życiu. Vincent Lambert w takim stanie przebywa od wypadku, jakiemu uległ siedem lat temu. Odłączenie od apartury nie nastąpi jednak szybko ze względu na francuskie procedury prawno-medyczne.

Reklama

Jeden z adwokatów matki pacjenta, która chce, aby lekarze dalej sztucznie utrzymywali go przy życiu, skrytykował decyzję, jaka zapadła w Strasburgu, gdyż - jego zdaniem - wyrok zostawia bezbronnych chorych na pastwę losu. Zapewnił, że prawnicy i ich klientka nie pozwolą, aby jakieś - jak to ujął - "czarno-białe togi" skazywały Vincenta Lamberta na śmierć. Dodał, że nie pozwolą oni na zamordowanie niewinnego człowieka. Oświadczył, że walka o to dopiero się rozpoczyna.

Żona pacjenta Rachel twierdzi, że mąż nigdy nie chciałby być sztucznie utrzymywany przy życiu. Podobne stanowisko reprezentuje lekarz, który przez wiele lat opiekował się pacjentem. Jego zdaniem, decyzja, jaka zapadła w Strasburgu, jest małym krokiem dla Vincenta Lamberta i jego żony na drodze do odłączenia pacjenta od urządzeń podtrzymujących przy życiu, ale też - jego zdaniem - wielkim skokiem dla człowieka, humanizmu i medycyny. W podobnej sytuacji jak Vincent Lambert jest we Francji ponad tysiąc pacjentów.

Źródło:IAR
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.