Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nie tak łatwo zabrać prawo jazdy za nieudany alkotest

16.06.2015, 05:32
 • Wyślij
 • Drukuj

Kierowca, któremu organ administracji zatrzymał na trzy miesiące prawo jazdy za odmowę poddania się kontroli trzeźwości, ma prawo przedstawić w sądzie swoją wersję zdarzeń. Nawet jeśli osiem pomiarów alkomatem niezbicie pokazało, że mężczyzna nie dmuchał w urządzenie wystarczająco powietrza – wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Reklama

15 lat temu Michael Becker późnym wieczorem podczas jazdy samochodem został zatrzymany przez policję. Funkcjonariusz nakazał mu poddanie się badaniu alkomatem. Po dziewięciu próbach wykonania testu, z których tylko jedna dała ważny wynik, policjant się poddał i potraktował zachowanie kierowcy jako odmowę poddania się kontroli trzeźwości. Becker sugerował wprawdzie, że alkomat jest po prostu uszkodzony, ale funkcjonariusz na samym sobie zademonstrował mu, że urządzenie działa jak należy.

Właściwy organ administracji publicznej wydał następnie decyzję o odebraniu Beckerowi prawa jazdy na okres czterech miesięcy. Dowodził w niej, że jeśli na pięć prób badania alkomatem cztery dają nieważne wyniki, to są one traktowane równoznacznie z odmową poddania się kontroli trzeźwości. A według funkcjonariuszy policji Becker podjął aż dziewięć takich prób i tylko jeden raz dmuchnął w alkomat wystarczająco dużo powietrza.

Wprawdzie kierowca złożył odwołanie od decyzji administracyjnej do gubernatora Dolnej Austrii, wnioskując o opinię biegłego na temat funkcjonowania alkomatów, ale zostało ono odrzucone. W uzasadnieniu powtórzono, że nieważne wyniki badania należy potraktować jako odmowę wykonania testu, która jest równie poważnym wykroczeniem co jazda po pijanemu, gdyż nie pozwala na zweryfikowanie trzeźwości kierowcy. Gubernator uznał wniosek o powoływanie biegłego do sprawdzenia prawidłowo funkcjonującego alkomatu za niedopuszczalny.

Becker złożył więc skargę do sądu administracyjnego oraz wystąpił z wnioskiem o przesłuchanie na rozprawie. Jego zdaniem organ administracji nie tylko nieprawidłowo ocenił materiał dowodowy, ale także popełnił błąd nie zgadzając się na powołanie biegłego. Nie przekonało to jednak sądu administracyjnego, który ostatecznie potwierdził decyzję administracyjnego, a także odmówił przesłuchania skarżącego, twierdząc, że nic by to już nie wniosło do wyjaśnienia sprawy.

Ukarany kierowca wniósł więc skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Straburgu w sprawie postępowania o zatrzymanie jego prawa jazdy. W jego ocenie przesłuchanie przed krajowym sądem administracyjnym było konieczne, gdyż pomogłoby ustalić pewne fakty, w szczególności zaś to, czy nie był on w stanie tego dnia dmuchnąć wystarczająco powietrza w alkomat, czy też robił to celowo. Tym samym oskarżył władze austriackie o naruszenie art. 6 ust. 1 konwencji, który stwierdza, że „każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym albo o zasadności każdego oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej.”

Trybunał podkreślił, że co do zasady skarżącemu przysługiwało prawo do publicznego przesłuchania, chyba że szczególne okoliczności uzasadniały to, aby z niego zrezygnować. Austriacki sąd administracyjny nie wyjaśnił zaś, dlaczego można odstąpić od przesłuchania kierowcy, stwierdzając jedynie, że jego zeznania nie wniosłyby nic do wyjaśnienia sprawy. Władze austriackie nie wskazały również jakichkolwiek okoliczności przemawiających za odrzuceniem wniosku o przesłuchanie. Tym samym ETPC uznał, że doszło w tej sprawie do naruszenia art. 6 konwencji i zasądził na rzecz skarżącego 1,6 tys. euro.

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 11 czerwca 2015 r. w sprawie Becker przeciwko Austrii (sygn. 19844/08)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.