Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędzia też musi być przykładnym sąsiadem

23.06.2015, 05:08; Aktualizacja: 23.06.2015, 10:56

Sędziowie nie mogą sobie pozwolić na zachowania, jakie byłyby dopuszczalne w relacjach między innymi członkami społeczeństwa. Dlatego sędzia, który demonstracyjne i złośliwe wjeżdża na trawnik sąsiada, aby pokazać, że mu można więcej, zasługuje na ukaranie – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Reklama

Kilka lat temu z powodu jakiejś błahej sprawy przyjazne niegdyś stosunki między dwoma sąsiadami – sędzią Markiem L. i Jackiem S. oraz ich rodzinami – zaczęły się gwałtownie psuć. W najostrzejszej fazie konfliktu doszło nawet do rękoczynów, w wyniku których Jacek S. oskarżył syna sędziego o pobicie (w tej sprawie toczyło się odrębne postępowanie). Na co dzień sąsiedzki zatarg przybierał zwykle formę mniej lub bardziej uciążliwych złośliwości i wulgarnych docinek. Sędzia L. miał na przykład w zwyczaju rozmyślnie zajeżdżać swoim samochodem trawnik i krawężnik przed domem sąsiada, mimo że przestrzeń między ich posesjami była na tyle duża, że każdy manewr mógłby spokojnie wykonać bez przekraczania granicy między działkami. Co więcej sędzia potrafił z premedytacją od tyłu zaparkować przed wejściem do domu Jacka S. i przez kilka minut stać tam z włączonym silnikiem do momentu, aż nic nie było widać przez powstałą chmurę spalin.


Pozostało jeszcze 74% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.