Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędzia też musi być przykładnym sąsiadem

23.06.2015, 05:08; Aktualizacja: 23.06.2015, 10:56

Sędziowie nie mogą sobie pozwolić na zachowania, jakie byłyby dopuszczalne w relacjach między innymi członkami społeczeństwa. Dlatego sędzia, który demonstracyjne i złośliwe wjeżdża na trawnik sąsiada, aby pokazać, że mu można więcej, zasługuje na ukaranie – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Reklama

Kilka lat temu z powodu jakiejś błahej sprawy przyjazne niegdyś stosunki między dwoma sąsiadami – sędzią Markiem L. i Jackiem S. oraz ich rodzinami – zaczęły się gwałtownie psuć. W najostrzejszej fazie konfliktu doszło nawet do rękoczynów, w wyniku których Jacek S. oskarżył syna sędziego o pobicie (w tej sprawie toczyło się odrębne postępowanie). Na co dzień sąsiedzki zatarg przybierał zwykle formę mniej lub bardziej uciążliwych złośliwości i wulgarnych docinek. Sędzia L. miał na przykład w zwyczaju rozmyślnie zajeżdżać swoim samochodem trawnik i krawężnik przed domem sąsiada, mimo że przestrzeń między ich posesjami była na tyle duża, że każdy manewr mógłby spokojnie wykonać bez przekraczania granicy między działkami. Co więcej sędzia potrafił z premedytacją od tyłu zaparkować przed wejściem do domu Jacka S. i przez kilka minut stać tam z włączonym silnikiem do momentu, aż nic nie było widać przez powstałą chmurę spalin.


Pozostało jeszcze 74% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.