Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

TK: Odszkodowanie za emitowanie utworów bez licencji za wysokie

23.06.2015, 13:37; Aktualizacja: 23.06.2015, 15:06

Zobowiązanie osoby, która naruszyła prawa autorskie, do wypłaty na rzecz ich podmiotu odszkodowania w wysokości trzykrotności stosownego wynagrodzenia, jest sprzeczne z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Reklama

Skargę konstytucyjną w sprawie art. 79 ust 1 pkt 3 lit b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zainicjowała firma UPC, której organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi wytoczyła powództwo o zapłatę trzykrotności stawki procentowej od wpływów z nieautoryzowanej reemisji programów telewizyjnych. Sąd okręgowy częściowo je uwzględnił, a sąd apelacyjny zasądził należność w wysokości trzykrotności wynagrodzenia, o którym jakim nowa w zaskarżonym przepisie.


Pozostało jeszcze 70% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.