Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Lepiej by adwokaci nie obmawiali sędziów

02.07.2015, 06:58; Aktualizacja: 02.07.2015, 07:21

Adwokat, który oskarża sędziego o to, że z czystej złośliwości lub niedbalstwa podejmuje błędne decyzje, naraża na szwank jego reputację i wizerunek całego sądownictwa. Dlatego prawnik powinien zapłacić za rozpowszechnianie takich pomówień - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Reklama

W 2001 r. włoski adwokat Piero Antonio Peruzzi napisał do Najwyższej Rady Sądownictwa, odpowiednika polskiej KRS, skargę na postępowanie sędziego X orzekającego w sądzie okręgowym w Lucce. Krótko potem przesłał okólnik o podobnej treści kilku sędziom zatrudnionym w tym samym sądzie, ale bez wymieniania X z nazwiska. W pierwszej części pisma opisał szczegółowo rzekomo niesprawiedliwą decyzję podjętą przez X w kontekście postępowania spadkowego, a w drugiej części wyjaśnił, na czym polegało niedopuszczalne w jego ocenie postępowanie sędziego. Zarzucił mu m.in. „umyślne błędy popełniane ze złośliwości, poważnego zaniedbania bądź braku zaangażowania”.


Pozostało jeszcze 76% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.