Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Trybunał strasburski daje naganę polskim sądom

08.07.2015, 05:26; Aktualizacja: 08.07.2015, 10:25

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał kolejny pilotażowy wyrok przeciwko Polsce, w którym tym razem wezwał władze do uporania się z nagminną przewlekłością postępowań sądowych, określając ją mianem problemu systemowego polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecnie przed trybunałem strasburskim toczy się 591 postępowań o przekroczenie rozsądnego terminu rozpatrzenia sprawy.

Reklama

Wyroki pilotażowe są wydawane przez ETPC w przypadkach, gdy wiele z otrzymywanych przez niego skarg łączy wspólny zarzut. Na ich podstawie trybunał może zidentyfikować systemowe dysfunkcje w praktyce poszczególnych rządów, a następnie wybrać jedną lub więcej spraw jako podstawy do podjęcia pilotażowego rozstrzygnięcia. Zawiera ono nie tylko stwierdzenie konkretnego naruszenia w danej sprawie, ale także diagnozę szerszego problemu, a czasem także wskazówki dla rządów dotyczące środków niezbędnych do jego rozwiązania.


Pozostało jeszcze 85% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.