Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Trybunał strasburski daje naganę polskim sądom

08.07.2015, 05:26; Aktualizacja: 08.07.2015, 10:25

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał kolejny pilotażowy wyrok przeciwko Polsce, w którym tym razem wezwał władze do uporania się z nagminną przewlekłością postępowań sądowych, określając ją mianem problemu systemowego polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecnie przed trybunałem strasburskim toczy się 591 postępowań o przekroczenie rozsądnego terminu rozpatrzenia sprawy.

Reklama

Wyroki pilotażowe są wydawane przez ETPC w przypadkach, gdy wiele z otrzymywanych przez niego skarg łączy wspólny zarzut. Na ich podstawie trybunał może zidentyfikować systemowe dysfunkcje w praktyce poszczególnych rządów, a następnie wybrać jedną lub więcej spraw jako podstawy do podjęcia pilotażowego rozstrzygnięcia. Zawiera ono nie tylko stwierdzenie konkretnego naruszenia w danej sprawie, ale także diagnozę szerszego problemu, a czasem także wskazówki dla rządów dotyczące środków niezbędnych do jego rozwiązania.


Pozostało jeszcze 85% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.